Aktualności

11.06.2018

„Kryzys trwa od grzechu pierworodnego” – dialog o religii podczas targów SACROEXPO

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się konferencja „Dialog o religii – Kościół w czasach kryzysu” zorganizowana podczas trwających właśnie targach SACROEXPO.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni s. Małgorzata Chmielewska (Wspólnota „Chleb i życie”), Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika), oraz ks. Mirosław Tykfer (Przewodnik Katolicki). Prelegenci przedstawili swoje poglądy na temat źródeł kryzysu w Kościele katolickim.

Siostra Małgorzata Chmielewska podzieliła się ze słuchaczami refleksją dotyczącą jej codziennej pracy. Pomoc bezdomnym i chorym ludziom otwiera na drugiego człowieka – tłumaczy przełożona Wspólnoty „Chleb i życie” – Życie wspólnie z ludźmi ubogimi pokazuje, że świat jest podzielony. Bolączką Kościoła jest ten podział  – dodaje siostra Chmielewska. Siostra Małgorzata przypomniała, że jesteśmy jednym „ludem bożym”, a Kościół powinien żyć we wspólnocie zgromadzonej wokół Eucharystii. Siostra Chmielewska z ironicznym uśmiechem podkreśliła jednak, ze kryzys w Kościele nie trwa od niedawna, ale tak naprawdę od grzechu pierworodnego.

Kolejną tezę dotyczącą powodów problemów w strukturze katolickiej wygłosił Tomasz Terlikowski. Wskazał, że głównym powodem jest  rewolucja komunikacyjna, która trwa we współczesnym świecie. Kultura obrazu wywołuje emocje, a, jak podkreśla dyrektor programowy Telewizji Republika, obecnie wojujemy emocjami. – Największym problemem kościoła jest problem komunikacyjny, bo jak mówić o słowie, w kulturze, która żyje obrazem? – zastanawia się Tomasz Terlikowski.

Trzecim prelegent ks. Mirosław Tykfer, który wskazał, że cała kultura Europejska przeżywa kryzys. Dodatkowo Kościół jest także przemiany, moderowanej przez papieża Franciszka. – Jest to rodzaj pozytywnego kryzysu, na który chyba jeszcze nie jesteśmy gotowi. Czy ta dekonstrukcja nie dzieje się za szybko? – pyta ks. Tykfer. Wskazał iż przyczyną kryzysu Kościoła wydaje się być instytucjonizacja. - Struktura, prawo i porządek, w którym funkcjonujemy stała się zbyt sztywna, jak bańska – dodaje ks. Tykfer.

(MBr)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

22-23 VI 2019
22 VI 2019
29-30 VI 2019
16-18 VIII 2019
3-6 IX 2019
3-6 IX 2019
19-21 IX 2019
27-28 IX 2019
26-27 X 2019
7 XI 2019
23-24 XI 2019
23-24 XI 2019