16296015c5b3f4b171b4.jpg

Bezpieczeństwo i narciarska świadomość Polaków

06 lutego 2019
Prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy są w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją, a także… sporą pozycją w budżecie.

Zimowe sporty coraz popularniejsze

29 procent Polaków potrafi jeździć na nartach, a 8 procent na snowboardzie – tak wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Polskich Kolei Linowych. Popularność sportów zimowych rośnie. Nawet, jeśli nie jeździmy często, robimy to systematycznie. Prawie 70 procent fanów nart i deski miało ten sprzęt na nogach przynajmniej raz w ciągu ostatnich trzech sezonów.

Gdzie Polacy jeżdżą na nartach?

Ze względu na koszty, ciągle około 50% narciarzy wybiera polskie stoki. Druga połowa chętnie szusuje w Alpach, chętnie odwiedzamy Austrię i Włochy, ale popularność zyskują także mniej oczywiste narciarskie miejscówki: np. masyw Sierra Nevada w Hiszpanii czy szwedzkie kurorty, oferujące dobre warunki i kameralną atmosferę.

Wartość rynku narciarsiego, ile wydajemy na narty?

Szacunkowy koszt weekendowego pobytu w polskich górach dla czteroosobowej rodziny z dojazdem i kosztami karnetu to minimum 1500-2000 zł. Przy pobycie tygodniowym koszty te rosną do około 3000 tysięcy złotych przy ekonomicznej opcji zakwaterowania. Jeśli doliczyć do tego zakup sprzętu narciarskiego, akcesoriów do jazdy i ubrań narciarskich, koszty te rosną dość znacznie i mogą wynieść około 1000-2000 osoba/rok przy założeniu tylko jednorazowej wyprawy na stok.

Całość wydatków Polaków na wyjazdy narciarskie i sprzęt szacujemy więc na nawet około 3 mld złotych. Rynek ten stale rośnie, a polskie stacje narciarskie mają o co walczyć.

Bezpieczńśtwo na nartach - czy Polacy jeżdżą bezpiecznie?

W ubiegłym sezonie zimowym 2016/2017, na stokach obsługiwanych przez GOPR doszło do 3883 zdarzeń, w których ratownicy udzielili pomocy narciarzom – 38 proc. z nich to interwencje, 62 proc. – poważniejsze akcje ratunkowe. Czy to dużo?

Ogólnie i długofalowo sytuacja na polskich stokach się poprawia, a Polacy stają się lepszymi narciarzami. – Wybieramy bardziej niezawodny sprzęt, jeździmy bardziej świadomie, z większą kulturą – tłumaczy Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

Pamiętajm o odpowiednim doborze sprzętu oraz profesjonalnym przygotowaniu go do każdego sezonu w specjalistycznym serwisie. 

Zapraszamy na targi SPORT-ZIMA od 22 do 24 lutego w Szczyrku.

(JL)