74839659aaa338b9fc4.png
Black Hawk S-70i z PZL Mielec wylądował w Targach Kielce

Black Hawk S-70i z PZL Mielec wylądował w Targach Kielce

01 września 2017
Wielozadaniowy śmigłowiec w wersji uzbrojonej, wyprodukowany przez pracowników PZL Mielec jako pierwszy przyleciał do Kielc. Zaprezentuje się na 25. Salonie Obronnym.

Okazale prezentuje się wielozadaniowy helikopter S-70i Black Hawk w wersji uzbrojonej, wyprodukowany przez pracowników PZL Mielec. Przyleciał do Kielc by zaprezentować swoje walory w czasie 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który rozpoczyna się już we wtorek, 5 września i potrwa do piątku, 8 września.

Śmigłowiec S-70i powstał jako odpowiedź firmy Sikorsky Aircraft Corporation na zapotrzebowanie Armii USA na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportu taktycznego (UTTAS). Oblot odbył się w grudniu 1974, a w grudniu 1976 został on wybrany (pokonując konkurentów z firm Bell i Boeing-Vertol) przez Armię USA, która nadała mu tymczasowe oznaczenie YUH-60A. Dostawa pierwszego śmigłowca (pod oznaczeniem UH-60A Black Hawk) nastąpiła w październiku 1978.

Śmigłowiec połączył w sobie doskonałe osiągi i dużą przydatność eksploatacyjną, czego dowodem są różne jego wersje, zarówno lądowe, jak i morskie. Swoje wysokie walory eksploatacyjne potwierdził w różnych warunkach klimatycznych. Jest używany do transportu oddziałów, zaopatrzenia oraz transportu rannych. Znakomicie sprawdził się jako śmigłowiec transportowy na polu walki między innymi w Iraku. Jest również używany  do patrolowania (FLIR, radar poszukiwawczy w wersji morskiej), czy walki radioelektronicznej. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej).
W śmigłowcu wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie łopat wirnika nośnego na łożyskach elastomerowych czy kształt końcówek łopat (ze skosem).

Dwutysięczny egzemplarz wyprodukowano w roku 1994, a w roku 2001 liczba wyprodukowanych śmigłowców osiągnęła 2500.

Obecnie ponad 3 000 wyprodukowanych śmigłowców, ponad 10 milionów wylatanych godzin, w służbie 31 państw.

Źródło: www.pzlmielec.pl

(BS)