Aktualności

06.09.2017

Dzień Sił Zbrojnych RP na MSPO

Wystawa Sił Zbrojnych stała się nieodłącznym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego i już po raz 18 rozlokowała się na terenie kieleckiego centrum wystawienniczego. Tegoroczna wystawa odbywa się pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”.

Każda z jednostek Polskich Sił Zbrojnych prezentuje najlepszy sprzęt
Każda z jednostek Polskich Sił Zbrojnych prezentuje najlepszy sprzęt

Na Wystawie Sił Zbrojnych podczas MSPO 2017, w ciągu kilkunastu dni żołnierze przygotowali stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych. Hale wystawiennicze A i B oraz teren zewnętrzny Targów Kielce zapełniły się najnowocześniejszym sprzętem wojskowym, uzbrojeniem i wyposażeniem, które wykorzystywane jest przez żołnierzy na lądzie, w morzu i powietrzu. Ponad 800 żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej ze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych pracowało nad jak najlepszym zabezpieczeniem i przygotowaniem Wystawy.

Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku hala A jest przeznaczona dla jednostek bezpośrednio podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoje miejsce mają tu również stoiska Wojska Obrony Terytorialnej, centrów szkolenia oraz jednostek i instytucji podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Wojsko Polskie od najlepszej strony

Centralne miejsce na Wystawie w hali A zajmują Inspektoraty Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Wojsk Specjalnych, które co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Na stoiska zapraszają GROM, JW. KOMANDOSÓW, FORMOZA, AGAT oraz NIL. Wśród ich ekspozycji zobaczyć można między innymi,: uzbrojenie, jakie występuje na wyposażeniu indywidualnym operatora, sekcji bojowej, snajpera i grupy wsparcia z platformą szturmową na pojeździe, broń ciężką wsparcia ogniowego, elementy wyposażenia operatorów do realizacji zadań akcji bezpośrednich Direct Action tj. Hummer HMMWV. Ponadto łódź Zodiak FC-470, ciągnik podwodny DPD, pojazd OSHKOSH – MRAP, granatnik wielozadaniowy Carl Gustaf M3 i wiele innych.

Inspektorat Wojsk Lądowych podczas tegorocznej wystawy prezentuje m. in. nowość w Wojsku Polskim mianowicie armatohaubicę samobieżną kalibru 155 mm KRAB, która czeka na gości Wystawy na zewnętrznej części ekspozycji. W środkowej części wystawy żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej przybliżą specyfikę służby oraz sprzęt jakim dysponują skoczkowie spadochronowi. Poza spadochronu SOV- z zasobnikiem i aparatem tlenowym będzie można przyjrzeć się 60mm moździerzom LM-60D i lekkim ANTOS, a także 40 mm granatnikowi automatycznemu Mk-19.

Inspektorat Sił Powietrznych reprezentują żołnierze 12 Bazy Statków Bezzałogowych oraz 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć indywidualne wyposażenie pilota samolotu F - 16, a także taktyczny bezzałogowy aparat latający Orbiter - przeznaczony do wypełniania zadań bliskiego rozpoznania.

Inspektorat Szkolenia w tym roku reprezentują Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Zwiedzającym przybliżony zostanie proces szkolenia żołnierzy oraz wykorzystywany do niego sprzęt. W tym roku na gości wystawy czeka robot TALON IV, który może być wykorzystywany jako urządzenie rekonesansowe, zwiadowcze, jako saper lub robot bojowy.

Inspektorat Marynarki Wojennej reprezentuje 13 Dywizjon Trałowców i Brzegowa Grupa Ratownicza. Na ich stoisku zobaczyć można wyposażenie nurkowe BGR – zestaw nurka ciężkiego KN 37 oraz dwa lekkie zestawy sprzętu nurkowego Nurpak 03 i 04. Ponadto pojazd podwodny Seabotix i UKWIAŁ, którego przeznaczeniem jest działanie związane z wykrywaniem, identyfikacją i niszczeniem min morskich na akwenach o głębokości 5-200m. Na uwagę zasługują sonar Hammerhead, torpeda lekka MU90 do zwalczania okrętów podwodnych oraz  rakieta RBS15 typu woda-woda, jako najnowsze wyposażenie Marynarki Wojennej. Hełm nurka ciężkiego UWS (nurka klasycznego) robi duże wrażenie na oglądających, ale jest tylko eksponatem i odniesieniem do historii nurkowania.

 

 

Jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Brygady logistyczne znane są przede wszystkim z wsparcia i zabezpieczenia jednostek wojskowych w kraju i poza jego granicami. W Targach Kielce Wystawie stoiska ich odnoszą się do historii i współczesnego pola walki.

- Żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej przygotowali stanowisko promocyjne oparte na scenariuszu funkcjonowania Brygady w rejonie odtwarzania zdolności bojowej, by pokazać istotę funkcjonowania  pododdziałów logistycznych w warunkach bojowych.” - mówi ppor. Piotr Szczotka.

Na stoisku prezentowany jest: punkt dystrybucji wody i żywności, polowy punkt tankowania, punkt medyczny, punkt likwidacji skażeń, stanowisko naprawy sprzętu łączności i stanowisko naprawy uzbrojenia.

Każda z Regionalnych Baz Logistycznych przywiozła odmienny sprzęt. 1RBlog z Wałcza prezentuje m.in. KTO ROSOMAK, BSP ze stacją kontrolną i komputerem diagnostycznym, 2RBlog z Warszawy – transporter rozpoznania inżynieryjnego MTLB TRI, QUAD i kombinezon pirotechniczny z wyposażeniem oraz motocykle. 3RBlog zajmujący się na co dzień obsługą statków powietrznych, śmigłowców i szeroko pojętą elektroniką na stoisku wystawił sprzęt warsztatowy.  Dodatkowo obejrzeć można makietę wielkopowierzchniowego, wielobranżowego składu materiałowego Kutno. 4RBLog skupił się głównie na prezentacji stacji diagnostycznych.

Mjr Tomasz Smoła z Centrum Szkolenia Logistyki zdradza z kolei, że w tym roku marzenia sprzed kilku lat stały się rzeczywistością. Profesjonalizacja wkroczyła do szkolenia wojskowego z dużym impetem, a to bardzo cieszy. Ekspozycja Centrum składa się  z wycinka systemu szkoleniowego KTO ROSOMAK przeznaczonego dla personelu technicznego. Prezentowane są trenażery wirtualne, stendy pracującego nadwozia, silnika, skrzyni biegów.

- Nie zapominamy również o nowych metodach w szkoleniu zdalnym, a jako nowość po raz pierwszy prezentowana jest drukarka 3D z pokazem wydruku pomocy szkoleniowych.

Na Wystawie po raz pierwszy swoje miejsce znalazły Wojska Obrony Terytorialnej. Oprócz uzbrojenia i umundurowania w ramach  modułu rekrutacyjnego wystawiają panel werbunkowy, na którym będzie można zbadać BMI i BMF czyli skład ciała i masę ciała, a także dowiedzieć się jak służy się w WOT. Zaprezentowana zostanie strzelnica z bronią MSBS na wkładce UTM, gdzie będzie możliwość strzelania amunicją barwiącą.

Sprzęt, pokazy i grochówka dla wszystkich - Dni Otwarte MSPO

- Po raz pierwszy w 25 – letniej historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach i po 18 latach udziału wojska polskiego w tej wystawie zapraszamy na Dni Otwarte. Zaprezentujemy najnowocześniejszy potencjał, jakim dysponuje armia - mówi ppłk. Piotr Pankowski, dowódca zgrupowania zadaniowego Sił Zbrojnych Kielce 2017 - Będą pokazy walki wręcz, pokazy umiejętności psów policyjnych, będzie też wojskowa grochówka dla wszystkich. Na co dzień miejsce wojska jest w jednostkach i na placach ćwiczeń, bo skupiamy się na tym, by podnosić swoje wyszkolenie. Ale są takie chwile, na przykład uroczystości państwowe, MSPO, gdzie wojsko jest widoczne i pokazuje swój potencjał ludności. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia wystawy od 9 do 10 września.

(MB)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
26-28 III 2019
5-7 IV 2019
5-7 IV 2019
16 IV 2019
24-25 IV 2019
14-16 V 2019
14-16 V 2019