Aktualności

29.08.2019

Historia Gór Świętokrzyskich napisana wierszem

O niezwykłości gór, ich historii i geologii opowiada wierszem Jerzy Wójtowicz. Targi Kielce wsparły lokalnego poetę.

Historia Gór Świętokrzyskich napisana wierszem

Tom wierszy „ HISTORIA GÓR MOICH Z POWAGĄ I ŻARTEM spisana nad ranem, gdzieś o wpół do czwartej”, to zbiór utworów poetyckich napisanych przez geologa Jerzego Wójtowicza. Kielczanin wypuścił cykl wierszy o ukochanych przez niego Górach Świętokrzyskich. Jako emeryt postanowił opisać to, czym zajmował się podczas swojej kariery zawodowej, stąd geologiczna historia wojewódzkich wzniesień.

-Niemal rok temu napisałem wiersz o pierwszych ruchach górotwórczych w województwie świętokrzyskim i pokazałem go znajomej koleżance, również geolożce. Po przeczytaniu zaproponowała, abym opisał całą historię Gór Świętokrzyskich. Na początku pomyślałem, że zwariowała. Ale po przeczytaniu 50-60 publikacji zacząłem pisać. I tak powstał tom wierszy o Górach Świętokrzyskich- mówi Jerzy Wójtowicz.

W publikacji autor przedstawia dzieje powstania wielu znanych miejsc na mapie województwa świętokrzyskiego, m.in. Jaskini Raj. Jerzy Wójtowicz opisuje ukochane miejsca w sposób bardzo przystępny, dzięki czemu lektura jest nie tylko przyjemna, ale i ciekawa. Nazwy wierszy intrygują i potęgują ciekawość     o jakim dokładnie miejscu napisał autor.  Z książki poznamy genezę takich miejsc jak: Wiśniówka, Bardo-Stawy, Bukowa Góra, rezerwat Zachełmie, rezerwat Ślichowice, wcześniej już wspomniana Jaskinia Raj i wiele innych świętokrzyskich skarbów natury. Warto dodać, że dzięki słowniczkowi trudniejszych terminów jesteśmy w stanie poznać nie tylko historię danych miejsc, a także pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie geologii.

Historia czołowych miejsc na mapie województwa świętokrzyskiego powinna być znana mieszkańcom kielecczyzny. Targi Kielce postanowiły wesprzeć lokalnego patriotę i znakomitego pisarza. Autor przedstawił trudne geologiczne fakty w sposób przystępny, dlatego powinny ujrzeć światło dziennie. Jerzy Wójtowicz podziękował sponsorom swojego projektu na początku tomu, co jest dla Targów Kielce dużym zaszczytem. 

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jerzym Wójtowiczem 30 sierpnia 2019 r.  o godzinie 16:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. 

(MZ)

Najbliższe wydarzenia

27-28 IX 2019
12 X 2019
19-20 X 2019
26-27 X 2019
7 XI 2019
23-24 XI 2019
29-30 XI 2019
30 XI - 1 XII 2019
30 XI - 1 XII 2019
30 XI - 1 XII 2019