Aktualności

11.04.2018

Innowacyjne technologie czyli STOM-LASER 2018

Dlaczego warto zdecydować się na laserową obróbkę materiałów i jakie urządzenia do tego wykorzystać? Odpowiedzi na to i szereg innych pytań można było uzyskać podczas seminarium branżowego, które odbyło się drugiego dnia targów STOM-LASER w Targach Kielce.

Seminaria i konferencje to doskonałe uzupełnienie ekspozycji Targów spod znaku STOM
Seminaria i konferencje to doskonałe uzupełnienie ekspozycji Targów spod znaku STOM

Cykl wykładów branżowych pod wspólnym tytułem  „Technologie obróbki laserowej”, zorganizowany w ramach tegorocznych  V Targów Laserów i Technologii Laserowych  STOM-LASER  w Targach Kielce  przy współpracy z  Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk  swoją tematyką obejmował  szeroko rozumiane możliwości zastosowania technologii obróbki laserowej w przemyśle. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami jak i  kierunkami rozwoju tej technologii. Jedną z  przedstawionych metod była obróbka laserowa powłok natryskiwanych zimnym gazem, którą przedstawił Dr. Wojciech Żórawski z Politechniki Świętokrzyskiej. Znajduje ona coraz więcej unikalnych zastosowań w przemyśle, a jej podstawową zaletą jest uniknięcie niekorzystnego wpływu ciepła na cząstki materiału powłokowego. Wykorzystuje się ją obecnie m.in. przy naprawie skorodowanych części do  śmigłowców.  Z kolei o wpływie fluencji wiązki laserowej podczas ablacji fotochemicznej mówił Dr. Inż. Piotr Sęk z CLTM. O coraz większej  popularności technologii laserowego  wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych można się  było natomiast  dowiedzieć z  prelekcji Dr. Inż. Bolesław Klein z firmy TRUMPF. Marka TRUMPF przedstawiła również  innowacyjne maszyny  stosowane do technologii przyrostowych m.in.  TRU PRINT 1000 do selektywnego przetapiania proszku oraz TRU LASER CELLL 3000 stosowany do napawania laserowego.

Spotkania tego typu jak to dzisiejsze, to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy światem nauki a biznesem. Mamy nadzieję że dostarczyło ono wielu pomysłów
i praktycznych wskazówek,  w jaki sposób można zaimplementować naukowe dokonania w konkretnych procesach produkcyjnych. Z kolei Targi STOM-Laser to wyjątkowe miejsce sprzyjające nawiązywaniu  relacji i kontaktów handlowych
– podkreślali na zakończenie przedstawiciele Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk.

(MM)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

24-26 V 2019
28-31 V 2019
29-31 V 2019
6-8 VI 2019
10-12 VI 2019
10-12 VI 2019
14-16 VI 2019
22-23 VI 2019
22 VI 2019
3-6 IX 2019
19-21 IX 2019