54521625b9bdd30030a4.png

Konferencja PTTK na KIELCE BIKE-EXPO

13 września 2018
Podczas targów KIELCE BIKE-EXPO w ramach ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom” odbyła się konferencja organizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Tematem spotkania był „Rozwój turystyki i infrastruktury rowerowej w Polsce”.

 „- To konferencja bardzo dobrze wpisuje się w tematykę targów KIELCE BIKE-EXPO. Będzie nam bardzo miło jeśli ta konferencja wpisze się również w program przyszłorocznej 10. jubileuszowej edycji największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów rowerowej.”– powiedziała Pani Bożena Staniak Prezes Targów Kielce, która dokonała oficjalnego otwarcia spotkania

Program konferencji wypełniły merytoryczne i inspirujące prezentacje prelegentów.

Pierwsza część spotkania poświęcona była inwestycjom w rowerowy krajobraz i ich wpływ na rozwój turystyki rekreacji rowerowej.

Podczas drugiej sesji mówiono o  dobrych i złych praktykach rowerowych oraz o światowych standardach i  krajowej rzeczywistości infrastruktury miejskiej i turystycznej. Pan Marcin Jackowski z ekologicznej organizacji Zielone Mazowsze, opowiedział o pięciu wymogach CROW dla szlaków rowerowych (tj. spójność, bezpośredniość, bezpieczeństwo, wygoda i atrakcyjność). Na pytanie jak zmienił się krajobraz rowerowej Polski na przestrzeni ostatnich pięciu lat odpowiedział Rafał Polaszek z IBOMBO, firmy specjalizującej się w przygotowywaniem samoobsługowych stacji do naprawy rowerów.

W budowaniu atrakcyjnej infrastruktury dla rowerzystów bardzo istotna jest współpraca miast i gmin z przedsiębiorcami. Tego tematu dotyczyły wystąpienia podczas trzeciej sesji konferencji. O tym czy rowery elektryczne są chwilową modą, czy rewolucją i przyszłością rowerowego rozwoju mówił Tomasz Przygucki z TrybEco Lódź. Pan Tomasz Merk z Komunikacji Miejskiej w Szczecinku oraz Pan Filip Bielecki z Comdrev System Roweru Publicznego zaprezentowali przykład multimodalnego systemu transportowego w Szczecinku, czyli o połączenie komunikacji rowerowej i autobusowej.

Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano o kierunkach rozwoju krajobrazu rowerowego Polski oraz  o tym jak powinna wyglądać wymarzona przez rowerzystów, przyjazna gmina.

Podczas spotkania zaprezentowały się także gminy, które otrzymały certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom: O najdłuższym na Śląsku szlaku rowerowym Leśno-Rajza, jako przykładzie dobrej współpracy między gminami – mówił Pan Klaudiusz Kandzia, Burmistrz Kalet, zaś o tym czy warto być gminą przyjazną rowerzystom opowiedział Arkadiusz Bednarek z Gminy Murowana Goślina.

(JL)