Aktualności

23.11.2017

Kształcenie dualne ratunkiem dla rynku pracy

Konieczna jest zmiana systemu nauczania i mentalności, która sprawi, że ukończenie technikum lub szkoły branżowej nie będzie gorsze od dyplomu niejednej uczelni – mówił świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik inaugurując konferencję „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym”.

Kuratorium Oświaty w Kielcach było jednym z organizatorów konferencji „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym” w Targach Kielce
Kuratorium Oświaty w Kielcach było jednym z organizatorów konferencji „Kształcenie
zawodowe w systemie dualnym” w Targach Kielce

Wydarzenie, które odbywa się w czwartek w Targach Kielce, poświęcone jest właśnie problematyce kształcenia zawodowego w Polsce. – Rynek pracy się zmienił. Nie ma już rynku pracodawcy, jest rynek pracownika. Już teraz w wielu zawodach brakuje fachowców, a pracodawcy mogą funkcjonować tylko dlatego, że Polska stała się atrakcyjnym miejscem zatrudnienia dla obcokrajowców. Pokutuje u nas myślenie, że każdy musi mieć wyższe wykształcenie – przekonywał kurator Kazimierz Mądzik.

Edukacja dualna szansą dla szkolnictwa

Rozwiązaniem tego problemu może być kształcenie zawodowe w systemie dualnym. Dlatego to właśnie ono było głównym tematem czwartkowej konferencji w Targach Kielce.

Oprócz Kuratorium Oświaty w Kielcach jej organizatorami są Targi Kielce i Wojewoda Świętokrzyski i Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. To właśnie w tym ostatnim kraju funkcjonuje chwalony na całym świecie system dualnego szkolnictwa zawodowego. – Dualne kształcenie od lat jest z powodzeniem stosowane w Niemczech. To połączenie nauki zawodu w zakładach pracy i w szkołach, co zapewnia dobrze wykwalifikowanych pracowników – podkreśla Michael Groβ, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec.

Forum o innowacjach w edukacji

To nie koniec wydarzeń związanych z edukacją w Targach Kielce. W piątek, 24 listopada, odbędzie się II Europejskie Forum Nowych Technologii w Edukacji i Nauce. Całość wydarzenia dopełniają stoiska firm prezentujących różnorodną ofertę edukacyjną.

(KŁ)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

22-24 XI 2018
30 XI - 1 XII 2018
2 XII 2018
9-10 II 2019
13-14 II 2019
20-22 II 2019