758531357d0006f8bc39.jpg
PGZ podpisał w Targach Kielce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego list o współpracy z francuskim koncernem Thales

PGZ i Thales podczas MSPO w Kielcach ogłosili współpracę w zakresie produkcji nowoczesnych rakiet indukcyjnych w Polsce

07 września 2016
Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MESKO oraz francuskiej firmy TDA, wchodzącej w skład grupy Thales, poinformowali o nawiązaniu współpracy w zakresie produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych, przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne

Współpraca jest częścią długofalowej strategii rozwoju polskiej branży zbrojeniowej. Produkcją zajmie się zakład MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, we współpracy z firmą Thales. Związane z produkcją rakiet indukcyjnych procesy kwalifikacyjne to dla fabryki możliwość dalszego rozwoju. W uroczystym podpisaniu listu, które miało miejsce podczas kieleckiego salonu obronnego, udział wziął Arkadiusz Siwko, prezes PGZ, Waldemar Skowron, prezes MESCO oraz prezes firmy TDA – Pierre Benard, Herve Multon, wiceprezes Thales  S.A. oraz prezes Thales Polska Paweł Piotrowski.  

 - Podpisane porozumienie to kolejny przykład skuteczności działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii oraz rozwijania eksportu. Kooperacja z francuskimi partnerami istotnie podniesie kompetencje spółek z Grupy PGZ oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszej oferty. Współpraca z takimi partnerami, jak Thales, znacznie podnosi poziom polskiego przemysłu obronnego, czego dowodem jest podpisane porozumienie dotyczące produkcji rakiet przeznaczonych na eksport do innych państw europejskich. Cieszę się, że umacnia to partnerskie relacje pomiędzy PGZ i Thales – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko.

- Nasze wspólne możliwości produkcyjne oraz zdolność do współpracy dadzą nam nowe możliwości eksportowe oraz pozwolą stworzyć stabilną bazę dla polskich sił zbrojnych, jeśli rakiety indukcyjne będą stosowane w przyszłości w polskiej flocie helikopterów. Cieszymy się niezmiernie, że możemy pomóc w rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego poprzez transfer zaawansowanych technologii - powiedział Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu Thales Polska.

W wyniku podpisanego porozumienia Polska stanie się producentem nowoczesnych rakiet indukcyjnych, co oznacza również transfer technologii do Polski. PGZ i Thales-TDAsprawdzą także możliwości produkcji nisko kosztowych systemów naprowadzania.

Czym jest system rakiet indukcyjnych?

System rakiet indukcyjnych (IRS) to nowa generacja systemu rakiet, wykorzystujących elektronikę i technologię bezprzewodową. IRS to rozwiązanie spełniające najwyższe standardy stosowane przez wojska krajów NATO, w tym przez armię francuską i jej siły specjalne; wypróbowane w czasie niedawnych konfliktów zbrojnych (w Afganistanie, Libii, Mali). IRS to rozwiązanie lekkie, niezawodne, łatwe w obsłudze i nadające się̨ do zastosowania w czasie skomplikowanych operacji prowadzonych zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych. Ten system rakiet wyposażony w inteligentne systemy naprowadzania doskonale sprawdza się w operacjach prowadzonych na niskich wysokościach, w walkach bezpośrednich, a także w zakresie wsparcia wojsk w realizacji misji za pośrednictwem różnych rodzajów platform (helikoptery, myśliwce czy maszyny bezzałogowe).

 

***

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2015 roku grupa Thales odnotowała sprzedaż w wysokości 14 miliardów euro. Prowadzi działalność na całym świecie współpracując z klientami i lokalnymi partnerami. Dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu w sektorze uzbrojenia, firma opracowuje i produkuje systemy moździerzowe, systemy rakietowe oraz głowice i pirotechniczne urządzenia do pocisków.

(KK)