6348615577ceb3ca29a1.jpg
Targi Techniki Rolniczej EURO-AGRO we Lwowie, organizowane we współpracy Targów Kielce z ośrodkiem GalExpo to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania owocnej międzynarodowej współpracy pomiędzy ukraińskimi rolnikami, a przedsiębiorcami z Polski

Rośnie eksport ziarna z Ukrainy

05 lipca 2016
Dobre prognozy dla ukraińskiego rolnictwa

Blisko 70 procent gleb na Ukrainie sięgających nawet do sześciu metrów głębokości to czarnoziemy. Dodając do tego przyjazny uprawom klimat otrzymujemy w efekcie kraj o wysokim potencjale rolniczym. Ukraina ze swoimi zasobami mogłaby wytwarzać do 80 mln. ton ziarna rocznie - podaje rolniczy portal agravery.com. Jednak by w pełni wykorzystać potencjał gleby i klimatu rolnictwo wymaga solidnej modernizacji.  Rząd Ukrainy już rozpoczął wprowadzanie w życie strategii dla rolnictwa i rozwoju wsi na lata 2015-2020. Organizacja przez Targi Kielce i GalExpo targów techniki rolniczej i zaproszenie polskich firm do udziału w nich wydaje się być dobrą perspektywą na biznes i międzynarodową współpracę.

Ostatnie raporty Ministerstwa Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ukrainy podają, że eksport produktów rolnych z kraju nad Dnieprem osiągnął w tym roku rekordową wartość, która przekroczyła ubiegłoroczną o prawie 5 milionów ton. Sprawdziły się prognozy ekspertów mówiące, że w roku gospodarczym 2015 /2016 eksport przekroczy 39 mln. ton (eksport wyniósł 39, 415 mln ton). Ukraina jest jednym z kluczowych dostawców ziarna między innymi dla krajów regionu śródziemnomorskiego - Hiszpania, Włochy, Maroko, Egipt, Tunezja.

 

Rolnictwo na miarę europejskich standardów – inwestycja w rozwój

Ukraińskie władze wprowadzają w życie strategię rozwoju rolnictwa. Wyznaczono 10 strategicznych obszarów, w których konieczna jest zmiana zmierzająca do zwiększenia produktywności tego sektora, co wiąże się również z koniecznością dofinansowania wielu przedsięwzięć. Wśród tych obszarów znajduje się również modernizacja wyposażenia gospodarstw i wprowadzanie nowych technologii do produkcji oraz przetwarzania plonów. Dostrzegalny wzrost eksportu nie jest równoznaczny ze zwiększeniem obfitości plonów. Niestety żyzne i urodzajne gleby są zaniedbane. Żeby umożliwić racjonalne sterowanie dostawami zboża na światowe rynki konieczne jest zwiększenie istniejącego zaplecza technicznego, wprowadzenie nowych maszyn, modernizacja i budowa systemu nawadniającego oraz stworzenie przestrzeni magazynowej, której aktualnie brakuje.

Rząd wychodząc naprzeciw tym potrzebom planuje wprowadzenie między innymi niskoprocentowych pożyczek, które gospodarstwa mogą przeznaczyć choćby na zakup nowoczesnego sprzętu. W wielu regionach Ukrainy opracowano indywidualne plany wspierania produkcji rolno-przemysłowej. Nadrzędnym celem jest osiągnięcie 10 procentowego wzrostu produkcji rolnej w całej Ukrainie w ciągu 5 lat i dostosowanie ukraińskiego sektora rolnego do wymogów i standardów unijnych.

 

Poszukiwanie partnerów do współpracy

Tego rodzaju zmiany to również otworzenie się rynku ukraińskiego nie tylko na eksport, ale również na import, szczególnie import brakującego sprzętu i technologii. Ponadto rząd zaprasza przedsiębiorców z branży do inwestowania w sektorze rolno-spożywczym Ukrainy.

Targi Kielce, doświadczony organizator targów rolniczych AGROTECH - największych targów techniki rolniczej w halach oraz GalExpo zapraszają do wzięcia udziału targach techniki rolniczej EuroAgro we Lwowie. Targi odbędą się od 17 do 19 listopada. Dla polskich firm to niezastąpiona okazja, aby podjąć intratne kontrakty na dostawę sprzętu w sercu europejskiego rolnictwa.