Aktualności

27.02.2017

Znamy tegorocznych laureatów medalu Per Artem ad Deum. Gala targów SACROEXPO już 12 czerwca

Choć Kielce i Watykan dzieli ponad 1 600 km, to jednak jest taki dzień w roku, kiedy oba miejsca wydają się być szczególnie blisko. Wszystko za sprawą uroczystego wręczenia Medalu Per Artem Ad Deum przyznawanego przez Papieską Radę ds. Kultury w czasie wystawy SACROEXPO za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

Gala wręczenia Medalu Per Artem ad Deum 2016
Gala wręczenia Medalu Per Artem ad Deum 2016

Medal Per Artem Ad Deum przyznawany jest rok rocznie w czasie uroczystej gali towarzyszącej Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce. Wyróżnienia laureaci odbierają z rąk przedstawicieli kapituły oraz dostojników kościelnych. 

Nagroda przyznawana od 2005 roku zdążyła się już wpisać na listę szczególnych wyróżnień, ważnych dla środowiska twórczego działającego w sferze sacrum lub dotykającego tej problematyki. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka medalem Per Artem Ad Deum wyróżniła trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i nauki. 

"Za nieustanne zmagania z wielkością pytań pomagających zrozumieć istotę wszechświata" medal otrzyma prof. Michał Kazimierz Heller - prezbiter katolicki, teolog i profesor nauk teologicznych. Specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce. Swoimi zainteresowaniami obejmuje relacje pomiędzy nauką i wiarą. Za swoją pracę został uhonorowany Nagrodą Templetona. Jest pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Medal papieskiej rady trafi także do czeskiego duchownego katolickiego, filozofa, psychologa i teologa Tomasa Halika. Jak napisano w uzasadnieniu, wyróżnienie trafi do jego rąk "za świadectwo najprawdziwszej wiary oddane w spojrzeniach na świat oczami ludzi". Jest znany z zaangażowania w życie społeczne i publicznych wypowiedzi na temat problemów dyskryminacji rasowej. Pracował ze środowiskiem alkoholików i narkomanów jako terapeuta uzależnień. Do 1989 roku był ważną postacią podziemia antykomunistycznego działającego w czeskim kościele katolickim.

„…za wnikliwe i twórcze spojrzenie na piękno, różnorodność i niepowtarzalność człowieka” medal otrzyma również zamieszkująca na stałe w Salzburgu w Austrii Claudia Henzler, fotograficzka i reporterka pracująca dla austriackich, niemieckich i amerykańskich mediów . W swojej pracy przemierza odległe zakątki świata by skupić się na zagadnieniu człowieka umiejętnie czerpiąc z różnych kultur i sprowadzając do jednego mianownika - ludzkości. 

 

Zobacz jak wyglądała gala Per Artem ad Deum 2016

(BS)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

23-24 VI 2018
28-29 VI 2018
7-8 VII 2018
7-8 VII 2018
17-19 VIII 2018
4-7 IX 2018
4-7 IX 2018
13-15 IX 2018