Projekt edukacyjny "Bezpieczna woda"

bezpieczna woda Targi Kielce wychowują

Szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy

Blisko 2 300 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego odbyło się szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Od 11 do 14 kwietnia, Targi Kielce i Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe realizowało trzecią edycję projektu Bezpieczna Woda.

- Zbliżą się okres wakacji – trudny okres dla służb ratowniczych. W wypadkach często biorą udział osoby dorosłe, które gdyby tylko znały podstawowe zasady bezpieczeństwa, może mogłyby uniknąć  śmierci – mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. – Dzięki Targom Kielce i naszemu stowarzyszeniu, inwestujemy w edukację dzieci i młodzieży. Pracujemy na to, aby za kilka lat, kiedy Ci młodzi ludzie będą dorośli, byli bardziej świadomi. I dzięki takim zabiegom, może statystyki będą mniej przerażające  – dodaje.

bezpieczna woda Ratownicy ze Stowarzyszenia podczas części teoretycznej przedstawili jakie niebezpieczeństwa czyhają nad wodą i jak mogą skończyć się nieprzemyślane zachowania. Ponadto nauczyli dzieci i młodzież jak sobie radzić w momencie zagrożenia życia. Głównym punktem części praktycznej była resuscytacja krążeniowo oddechowa.

- Pierwszy raz byłem na takich zajęciach i myślę, że były one bardzo fajne. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy. Najbardziej podobała mi się ta część z prezentacją. Usłyszałem, że na przykład nie można pływać samemu tam, gdzie nie ma ratownika albo opiekuna - mówi Jasiek, jeden z uczestników projektu.

Oprócz części warsztatowej organizatorzy przygotowali dla dzieci część artystyczną. Młodzi mieszkańcy świętokrzyskiego mieli okazję spotkać się z reprezentantami drużyn VIVE Tauron Kielce, Effector Kielce, Korona Kielce, sportowcem Krystianem Herbą, Klubem Karate Morawica oraz artystami Anią Wileńską z Małych Gigantów i akrobatką Agnieszką Marczak.