Targi dla Pacjentów z Łuszczycą i Atopowym Zapaleniem Skóry

AtoPsoriaDerm 2017 - ulotka

400 osób na targach AtoPsoriaDerm w Targach Kielce!

Pierwsze bezpłatne wydarzenie adresowane szczególnie do chorych na łuszczycę i AZS zadebiutowało z sukcesem.

Zwiedzający targi i słuchacze konferencji z udziałem między innymi ekspertów dermatologii sprawili, że sala cały dzień pękała w szwach. Zainteresowani problemami skóry przyjechali nie tylko z rejonów województwa świętokrzyskiego, ale także z odległych części kraju jak województwo zielonogórskie, czy kujawsko-pomorskie.

- To jest niezwykle potrzebne wydarzenie dla pacjentów nie tylko z łuszczycą, ale także dla ich rodzin i społeczności. To jest niezwykłe wydarzenie, bo sami pacjenci zorganizowali to spotkanie – mówiła prof. Joanna Maj, Konsultant Krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, która była honorowym patronem AtoPsoriaDerm w Kielcach. – Takie spotkania budują wiedzę w naszym społeczeństwie, a ta wiedza jest niezbędna, żeby wykazać przyjaźń, tolerancję i żeby nauczyć także tych pacjentów chorujących, jak postępować, jak reagować na swoje zmiany skórne.

To pionierskie na skalę europejską przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, zrzeszające osoby zmagające się na co dzień z chorobami dermatologicznymi oraz Targi Kielce. Partnerem wydarzenia była Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą.

Konferencja dla chorych na łuszczycę

Uczestnicy bezpłatnej konferencji mogli dowiedzieć się, jak dbać o skórę atopową, skórę z łuszczycą, jakich kosmetyków używać i jakich składników w nich unikać. Była także mowa o odżywianiu wspomagającym leczenie łuszczycy. Na starcie wakacji nie zabrakło tematu bezpiecznego opalania, nie tylko w kontekście łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Pacjenci z problemami skóry mieli okazję wysłuchać wykładu psychologa klinicznego, mówiącego o tym jak radzić sobie w ciężkich chwilach załamania spowodowanego chorobą lub jej nawrotem. Konferencja do ostatniego wykładu zgromadziła dziesiątki słuchaczy, często robiących notatki lub nagrywających slajdy prelegentów. Z sali padało też dużo konkretnych pytań do ekspertów.

Wiele osób przy okazji targów zrobiło zakupy kosmetyczne, bowiem wystawcy proponowali rabaty przy zakupie. Stoisko NFZ, gdzie wydawano między innymi karty EKUZ niezbędne dla bezpieczeństwa w czasie zagranicznych wakacyjnych wojaży także było oblegane. Zainteresowaniem cieszyły się porady psychologa, badanie skóry dermatoskopem, bezpłatne zabiegi na twarz i dłonie.

AtoPsoriaDerm ze wsparciem Michała Wiśniewskiego

Ambasadorem wydarzenia był Michał Wiśniewski, który sam choruje od 15 lat na łuszczycę. I choć nie mógł dołączyć do zebranych, wysłał im filmowe pozdrowienia i słowa wsparcia. Przypomnijmy, że w Polsce blisko milion osób choruje na łuszczycę, na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko.  Wraz z nimi stres przeżywają ich rodziny, opiekunowie – bo obie choroby nazywa się schorzeniami ciała i duszy. Depresja bardzo często towarzyszy chorobom skórnym. Chorzy z powodu nieestetycznych zmian skóry borykają się z wykluczeniem społecznym. Tymczasem ani jedną ani drugą chorobą nie można się zarazić. To choroby genetyczne. Obie nie są do tej pory uleczane.