XVII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO

las-expo LAS-EXPO 2017: 50 firm, rekord zwiedzających i zagraniczni goście

Takiej frekwencji podczas Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi w Targach Kielce jeszcze nie było!  Wstawę LAS-EXPO, odbywającą się równocześnie z targami rolniczymi AGROTECH odwiedziło od 17 do 19 marca 2017 roku aż  71 250 osób. Swoje nowości zaprezentowało 50 wystawców branży leśnej z trzech krajów: Polski, Litwy i Słowenii. 

Podobnie do lat ubiegłych, siedemnasta edycja LAS-EXPO także została objęta patronatem honorowym: Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Konrada Tomaszewskiego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dr. inż. Andrzeja Matysiaka. Wydarzenie kompleksowo prezentowało wszystko, co potrzeba do prowadzenia efektywnej i nowoczesnej gospodarki leśnej,  a więc: narzędzia, urządzenia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewnaśrodki ochrony lasu przed szkodnikami, ochronę przeciwpożarową, szkółkarstwo, nasiennictwo, hodowlę i użytkowanie lasu, nowoczesne systemy informatyczne, mapy, także zagadnienia gospodarki łowieckiej.

Branża leśna w komplecie i zagraniczni goście

W tym rokuwśród 50 wystawiających się firmnie zabrakło najważniejszych marek polskiej branży, między innymi tych specjalizujących się w wycince i obróbce drewna jak: ZM Jabłoński, Wood-Mizer, Wirex, Krpan, Avant , OTL Jarocin,  Maszyny Leśne Jan Kłoda, Jar-Drew, Stihl, Makita, Husquarna i wiele innych. Były też propozycje z Litwy i Słowenii. Pokazy pracujących na terenie zewnętrznym maszyn, jak zwykle, gromadziły wielu zainteresowanych.

las-expo Targi odwiedzili między innymi pracownicy przedsiębiorstw leśnych i zakładów świadczących usługi leśne. Ekspozycję targów LAS-EXPO, zgromadzoną w halach i na terenie zewnętrznym, odwiedziło także wielu gości z zagranicy – zwiedzających i 6 delegacji: z Serbii, Finlandii, Holandii, Konga, Ukrainy i Algierii. Wśród uczestników delegacji zagranicznych były delegacje rangi ministerialnej. Jednym z gości oglądających ekspozycję 2017 był również minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

LAS-EXPO wiąże się z tradycyjną obecnością w Kielcach Lasów Państwowych, czyli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz wielu nadleśnictw. To na ich stoiskach zwiedzający mogli się spotkać ze specjalistami i porozmawiać o zrównoważonej gospodarce leśnej, odnowieniach, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych – w tym pochodzących z nowej szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce. Można było wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii i urządzeń stosowanych w leśnictwie. Wystawa nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo”.

Targi umilały zwiedzającym występy sygnalistów, sokolnicy i pokazy rzeźbienia w drewnie, które w widowiskowy sposób prezentowały, jaki artystyczny użytek można zrobić z piły mechanicznej.