III Targi Lotnictwa Lekkiego

targi lotnictwa lekkiego, paragiełda, tll III Weekend na skrzydłach w Targach Kielce – 25 maszyn, ponad 50 firm z 3 krajów

Targi Lotnictwa Lekkiego 2018, wraz z towarzyszącą im Paragiełdą, odbyły się w dniach 13-14 października i zaprezentowały więcej śmigłowców, samolotów ultralekkich, szybowców, wiatrakowców, motoparalotni niż w poprzedniej edycji. To jedyne takie targi lotnicze w Polsce, honorowym patronatem objęło je Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ważnym wątkiem dwóch dni Targów Lotnictwa Lekkiego była debiutująca Global Drone Konference.

Ponad 2000 osób w ciągu dwóch dni obejrzało maszyny, sprzęt, wszelkie akcesoria niezbędne pilotom. Wśród  firm z Polski, Włoch i Niemiec znaleźć można było firmy zajmujące się budową i sprzedażą sprzętu dla lotniarzy, motolotniarzy, paralotniarzy i motoparalotniarzy. Podczas Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach można było zobaczyć między innymi  takie samoloty, śmigłowce, szybowce i wiatrakowce jak: Pipistrel Virus,  Minifox, UL A22L2 i UL A32, AK-1, Robinson R-44, Dynali H-3; Yoyo, Xenon4 , Magni Gyro, Cavalon, J-Ro, Taifun, S1 SWIFT, Jantar. Jedną z atrakcji  był również polski motoszybowiec własnej konstrukcji – Gekon. 

Podczas dwóch targowych dni w Kielcach zobaczyliśmy nowości takich marek jak: Aeroprakt, APFlying, Flyargo, Boreas Aviation EC EXTREME, Skydream, Aeros i wielu innych. Partnerem merytorycznym Targów Lotnictwa Lekkiego zostały Polskie Linie Lotnicze LOT, które po raz pierwszy też wzięły udział w wydarzeniu jako wystawca.

drony, lotnictwo lekkie, na targach paragiełda i tll - Żadna inna linia lotnicza nie może pochwalić się tak długą listą mistrzów świata i Europy w sportach lotniczych – mówił Stefan Malczewski, członek zarządu PLL LOT - Za sterami Dreamlinerów, Boeingów 737, Dashów zasiadają piloci, którzy przygodę z lotnictwem zaczynali od szybownictwa, samolotów ultralekkich. Dlatego nie mogło nas zabraknąć podczas Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach.

Global Drone Konference po raz pierwszy w Targach Kielce

Drony pojawiały się podczas Targów Lotnictwa Lekkiego  już w poprzednich edycjach. Jednak dopiero w tym roku debiutowała Global Drone Konference, jako wydarzenie towarzyszące TLL.  Doskonale uzupełniła tematykę lotnictwa lekkiego, bowiem rynek bezzałogowych statków powietrznych dynamicznie rozwija się w Polsce. Konferencja była współtworzona przez 40 prelegentów z kraju i zagranicy. Skupiła się na tematyce bezpieczeństwa latania dronami - „Bezpieczne technologie i prawo dla dronów”. Wśród zagadnień znalazły się między innymi zagadnienia prawne - dotyczące regulacji przepisów dla dronów i przepisów o naruszaniu prywatności. Mówiono o zarządzaniu ruchem dronów w przestrzeni powietrznej i zasadach ich lotów. Specjaliści poruszali też kwestie kar za naruszanie przestrzeni powietrznej i osobistej. Można było się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat budowy statków bezzałogowych, ich wykorzystania w rolnictwie, wojsku, geodezji. Organizatorom udało się zaprosić do Kielc wielu ekspertów rynku bezzałogowców. W panelach eksperckich udział wzięli między innymi: Stefan Malczewski (Polskie Linie Lotnicze LOT), Jerzy Makula (LOT Crew), Eric Lanquetin (Air France), Joanna Wieczorek (SSW Pragmatic Solutions, LOT Classic), Paweł Korzec (DroneRadar). W Global Drone Konference udział wzięło ponad 100 osób. Oceniano, że poziom merytoryczny pierwszej konferencji był bardzo wysoki.

Innowacyjne projekty dronów

lotnictwo lekkie na targach paragiełda, tll Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji w Targach Kielce była wystawa firm związanych z rynkiem dronów w Polsce. Ciekawe prezentacje innowacyjnych projektów kół naukowych z najlepszych uczelni technicznych w Polsce przedstawili: Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów (Politechnika Rzeszowska); SAE AeroDesign, Koło Naukowe Awioniki MelAvio (Politechnika Warszawska); Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" (Politechnika Śląska); Akademicki Klub Lotniczy (Politechnika Wrocławska) oraz Politechnika Świętokrzyska.

Znakomici goście odwiedzili Targi Lotnictwa Lekkiego

Ciekawi goście związani z lotnictwem byli niewątpliwie atutem drugiego dnia targów w Kielcach. Wśród nich kapitan Jerzy Makula, pilot szybowcowy, specjalizujący się w akrobacji, wielokrotny mistrz świata. „Niebo pełne żaru” – tak swą prelekcję o lotach szybowcem zatytułował Sebastian Kawa, wielokrotny szybowcowy mistrz świata i lider światowego rankingu pilotów tej dyscypliny. Tylko w  2018 roku zdobył 3 złote medale w kilku kategoriach. O swoich przygodach podczas podróży śmigłowcem dookoła świata opowiadał Marcin Szamborski. Gościem kieleckiej wystawy był Janusz Orłowski vel Praszczur, który jest aktualnym rekordzistą Guinessa w kategorii najstarszy pilot paralotniowy. Gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach byli również Mateusz Rękas i Jacek Bogdański - to nazwiska znane miłośnikom baloniarstwa, najnowsi zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta.