XI Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO

expositio

Zakończyła się jubileuszowa edycja EXPOSITIO

Architektura, edukacja muzealna i transfer wiedzy w cyfrowym świecie – to tylko niektóre z zagadnień zaprezentowanych podczas tegorocznych targów.

Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO oraz odbywająca się równolegle Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO zgromadziły 280 wystawców z 12 krajów.  Wystawie, którą odwiedziło 5000 gości, towarzyszyły wystawy i inspirujące spotkania.

EXPOSITIO i SACROEXPO to wystawy łączące biznes z kulturą, wystawami, festiwalami oraz sztuką sakralną. To jedyne na świecie wystawy podczas których od trzynastu lat wręczany jest medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum.

Goście targów mieli możliwość zapoznania się ofertą firm z: Polski, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Ukrainy, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacja, Chorwacja i Izraela. W bogatej ofercie produktów dedykowanych kościołom, mieli oni możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. EXPOSITIO stało się doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań i technologii, które stają się niezbędne nie tylko do zabezpieczania dotychczasowych zbiorów, ale przede wszystkim do podnoszenia standardu świadczonych usług. Takimi rozwiązaniami bez wątpienia okazał się wirtualny spacer, czy innowacyjne sposoby konserwacji malowideł ściennych i ołtarzy.

Jak co roku, podczas targów odbyła się loteria, w której nagrodą był udział w pielgrzymce do Izraela - Ziemi Świętej. Najciekawsze rozwiązania zostały nagrodzone wyróżnieniami i medalami targów. Wśród nich znalazły się: MALATURA z Krakowa za realizację malarską fresków w kościele św. Jadwigi Królowej w Lublinie, Artystyczna Pracownia Wydawnicza PETRUS-LIBRI za jubilerską edycję wielkiej księgi p.t.: „Myśli, sentencje, aforyzmy św. Jana Pawła II”, Fundacja Podaruj Radość z Czaniec, 3K PROJEKT KRZYSZTOF KRÓL za rozwiązanie konstrukcyjne ramy okiennej ze stali czarnej z przekładką termiczną. Medale Honorowe: JE Prymasa Seniora ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka oraz nagrodę honorową JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego otrzymały kolejno: Fundacja im. Św. s. Faustyny z Borkowic za tkaniny: gobelin - Św. Archanioła Michała oraz obraz tkany - Wizerunek Jezusa Miłosiernego, Pracownia Snycerska Andrzej Burkot za zestaw płaskorzeźb w drewnie lipowym „Stacje Drogi Krzyżowej” i Pracownia Rzeźby Sakralnej „ARTMAD” za Drogę Krzyżową dla ojców Michalitów Warszawa-Bemowo. Podczas targów odbyły się także szkolenia dla właścicieli i pracowników sklepów z dewocjonaliami oraz warsztaty szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów sakralnych. Jubileuszową galę targów SACEROEXPO i EXPOSITIO oraz PER ARTEM AD DEUM uatrakcyjnił koncert zespołu Bornus Consort oraz widowisko „Brodzić po wodzie” przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Spektakl przygotował Kielecki Teatr Tańca, któremu towarzyszył Chór Kameralny Fermata. Do grona nagrodzonych Medalem dołączyli Marcin Bornus-Szczyciński za „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”, Tadeusz Boruta za „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka” oraz Alexander Kornoukhov za „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”.

Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji targów od 1 do 3 czerwca 2020.