Wydarzenia
Merytorycznie na targach EKOTECH
Od ponad 20 lat targi EKOTECH są miejscem spotkania przedstawicieli szeroko pojętej branży komunalnej. Jednak kielecka wystawa to nie tylko możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami branży, ale także szansa na poznanie trendów związanych z ekologią. W spotkaniu branży komunalnej biorą udział najwięksi krajowi i zagraniczni Wystawcy. Wydarzenie odwiedzają zarówno branżowi przedsiębiorcy, jak również pracownicy administracji publicznej, przedstawiciele świata nauki i administracji publicznej.
Drugiego dnia targów, 24 lutego w sali konferencyjnej C1, zaplanowana została Konferencja "Razem tworzymy Ekoświętokrzyskie" - skierowana zarówno do samorządów jak i przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z ochroną środowiska. W trakcie spotkania, poruszane są tematy związane m.in. z wdrażaniem obecnej unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu, gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ze stosowaniem zielonych zamówień publicznych w kontekście GOZ, wydawaniem decyzji administracyjnych (pozwoleń/zezwoleń) w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki, ale również pomysły i gotowe przykłady działań minimalizujących oddziaływanie negatywnych zmian klimatu, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj
Wiem, ile trzeba wysiłku, by przekazać Europie, że nasze życie należy od środowiska - powiedział otwierając konferencję, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski. Dlatego tak istotne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w tym zakresie.
Słowa te znalazły odzwierciedlenie w tematyce prezentacji na spotkaniu. „Edukacja przyrodnicza a deficyt kontaktu z naturą”, którą poprowadził Tomasz Hałatkiewicz – Dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Opowiadał on nie tylko o licznych projektach edukacyjnych, ale także o nowej inwestycji jaką jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Ośrodek ma być gotowy wiosną 2022 r. Projekt zyskał unijne dofinansowanie, które wynosi 15 mln zł. Ogólny koszt inwestycji to 19,7 mln zł. W mini gospodarstwie odwiedzający będą mogli zobaczyć: koniki polskie, krowy, owce i kozy oraz podejrzeć, jak wyglądają prace w takim gospodarstwie, a nawet w nich pomóc. Jedną
z głównych atrakcji ośrodka będzie Nidarium, akwarium o pojemności 25 tys. litrów, odzwierciedlające życie w Nidzie.
Podczas konferencji działa punkt informacyjny, w którym pracownicy Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami UMWŚ w Kielcach udzielają informacji zainteresowanym osobom.
Zachęcamy do udziału w spotkaniu.
(MB)