435880444-1483534245904011-642224753709094787-n.jpg

O recyklingu odnawialnych źródeł energii podczas konferencji Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu w Targach Kielce

12 april 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce

Boom na instalacje fotowoltaiczne trwa od trzech lat. - W 2019 roku moc zainstalowanych instalacji PV w całym kraju wynosiła niecałe dwie gigawatogodziny. W 2023 roku to już było ponad 14  gigawatogodzin – mówił Daniel Dziedzic, wiceprezes EkoEnergia Polska.

Pełny recykling paneli fotowoltaicznych „wchodzi w życie”

– Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami, ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęły by więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 procentach – mówił dr Maciej Tora, prezes firmy 2loopTech, która za miesiąc otworzy zakład recyklingu w Łodzi.  Jak przyznał  naukowiec i przedsiębiorca, prawdopodobnie będzie to pierwsza firma w naszym kraju, która te panele będzie recyklowała w 100 procentach, w procesach neutralnych dla środowiska.

– Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło wykorzystując energię – podkreślał dr Maciej Tora. Kiedy zakład rozpocznie działalność, będzie przetwarzał 40 ton paneli fotowoltaicznych miesięcznie. Te tony już czekają. Są to panele nie nadające się do użytkowania, np. uszkodzone.

Inaczej sprawa się ma, jeśli nie odzyskuje się w pełni czystych elementów. – Pokruszone szkło z takiego panelu zawiera elementy, jak srebro, miedź, krzem, oddając je do huty należałoby dopłacić – wyjaśniał Maciej Tora.

Recykling baterii z samochodów elektrycznych z dopłatą?

Baterie litowo-jonowe z samochodów elektrycznych, telefonów komórkowych, czy hulajnóg, także są przetwarzane, ale nie w pełni. –  Odzyskujemy z nich czarną masę, która jest wykorzystywana do produkcji na przykład kolejnych baterii. Aluminium i miedź trafiają do hut. To się opłaca. Gdybyśmy chcieli jeszcze z czarnej masy odzyskać choćby kobalt, to już musielibyśmy słono dopłacić. Nawet jeśli legislacja mówi, że w procesie odzyskiwania musimy mieć udział poszczególnych frakcji, to dziś odzysk kobaltu jest niemożliwy i nikt, ani w Polsce, ani w krajach europejskich, nie zdecyduje się na takie zaklinanie biznesu. To jest absolutnie niemożliwe – wyjaśniał Robert Makiela, prezes Wastes Service Group podczas konferencji w Targach Kielce. – Zaznaczam, opłacalny jest recykling baterii litowo-jonowych i odzyskiwanie podstawowych surowców, jak czarna masa, aluminium, miedź. Problem znaczący pojawia się w przypadku innych baterii, jak np. LFP, których na rynku przybywa. Ich recykling nie jest opłacalny ze względu na brak surowców, które opłaci się odzyskiwać. Ogromne wyzwanie stanowią samochody elektryczne. Odzyskiwanie części, jak baterie, do ponownego wykorzystania z auta uszkodzonego jest niesamowicie problematyczne i kosztowne.   

Prelegenci konferencji zwrócili uwagę na konieczność odgórnej regulacji, która stanowiłaby o dopłatach do recyklingu takich urządzeń. - Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno już teraz tworzyć osobny fundusz, z którego wypłacałoby dopłaty do recyklowania baterii, czy paneli fotowoltaicznych – zaznaczał Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku. – Legislacja i dopłaty to sposób, by uniknąć powrotu do praktyk wyrzucania baterii w krzaki, albo przetrzymywania ich w stodołach – podkreślił prezes Robert Makiela.  

Za recykling na pewno nie płaci i nie będzie płacił użytkownik paneli fotowoltaicznych, czyli właściciel domu korzystającego w fotowoltaiki. - Firma, która dostarcza nowy panel, ma obowiązek odebrać ten nie działający. Więc na nią spada obowiązek zagospodarowania zużytego panelu, a najlepiej dostarczenia go zakładu, który zajmie się recyklingiem – mówił Maciej Tora w Targach Kielce.

/MŚ/

   

 

     

Recommended articles
18 july 2024
A high penalty for careless separation of electronic waste is looming; you can avoid paying a fine by using designed collection points, free collection of electronic waste from home. Alternately you can return old equipment to a store when purchasing a new one. Learn more about proper waste segregation at the 25th Ekotech fair at Targi Kielce.
10 april 2024
The talks during the Ekotech are aimed at creating a platform for exchanging knowledge and establishing partnerships between cities from two countries, Ukraine and Poland. The meeting was fruitful, it abounded in inspiring presentations, valuable discussions and building partnerships
10 april 2024
The 2024 International Environmental Protection and Waste Management Expo EKOTECH includes the 10th International Waste Management Forum
10 april 2024
Municipal management must use ecological, economical, but also ergonomic solutions; this is required by legal changes and a modern approach to waste management. Visitors to the Ekotech, the trade show which started today at the Kielce exhibition and congress centre, are looking for such solutions
10 april 2024
Municipal management, recycling, ecology and environmental protection - some of the main areas of the 24th International Environmental Protection and Waste Management Expo, the show which started on 10 April. – We pay more attention to waste management and ecology. This trade fair will significantly develop - said the president of the management board of Targi Kielce, Doctor Andrzej Mochoń, when addressing the public at the opening ceremony.
10 april 2024
The consecutive Ekotech is dedicated to innovations and solutions in waste management and recycling, and the expo has just begun. The exhibition gathered representatives of the municipal industry, experts and all those interested int the expo scope - Wednesday, 10 April to Thursday, 11 April at Targi Kielce is the expo time. This expo has brought together 80 exhibitors from different countries.
08 april 2024
Ekotech (10 and 11 April 2024) features a national expo stand which brings companies from Ukraine. Targi Kielce will host the mayors of Ukrainian cities and municipalities - Zviahel, Korostien, Poltava, Uman, Boyarka and Zhytomyr who have already announced their presence. The guests will discuss Polish experiences in urban modernization, development opportunities for Ukrainian cities, and possible ways to cooperate
05 april 2024
The products presented at the Santrade stand are very popular among Ekotech visitors. Live demonstrations and interesting competitions with prizes are in tehe pipeline. We look forward to seeing you at Targi Kielce's trade show on 10 to 11 April