KIELCE BIKE-EXPO ()
X Międzynarodowe Targi Rowerowe KIELCE BIKE-EXPO
Turystyka rowerowa
Turystyka rowerowa
Turystyka rowerowa
Gmina Trzcianka
Trzcianka to wyjątkowe miejsce w skali kraju. Atutem gminy jest nieskażona natura. To tu znaleźć można czyste wody, bogate w runo leśne lasy, piękne krajobrazy i świeże powietrze.
Na turystów czekają liczne atrakcje w postaci tras spacerowych, ścieżek rowerowych oraz zabytków i miejsc owianych różnymi legendami. Przez Trzciankę przebiega Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro Route (R-1), Transwielkopolska Trasa Rowerowa – odcinek północny oraz szlaki – czerwony i niebieski.
Lokalne władze wspierają zarówno profesjonalnych kolarzy, turystów rowerowych, jak i tych początkujących cyklistów. W mieście corocznie organizowane są imprezy sportowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Do najważniejszych z nich wymienić można: metę pierwszego etapu wyścigu Bałtyk – Karkonosze Tour oraz wyścigi rowerowe Hydro Tour. Ponadto, organizowane są cykliczne rajdy dla mieszkańców: „Koleżeński Rajd Rowerowy”, „Odjazdowy Bibliotekarz”, „Zakręcone Niedziele”, czy też cykliczna „Ustawka MTB”. Wśród dzieci promowana jest „Aktywna podróż do szkoły”, czyli konkurs polegający na zachęceniu do poruszania się rowerem. Rejestracja aktywnych podróży prowadzona jest każdego dnia konkursu poprzez odnotowanie przejazdu w dzienniku rowerowym. Zebranie wszystkich pieczątek to gwarantowana nagroda oraz możliwość wygrania nagrody głównej – nowego roweru.
Trzcianka jest bardzo kolorowym miastem, nie tylko dzięki bujnej przyrodzie, ale także wskutek dłużej dbałości o estetykę mieszkańców, firm i instytucji oraz spółdzielni mieszkaniowych. Trzcianka jest znaczącym ośrodkiem gospodarczym. Nasze hasło to spojrzenie w przyszłość i podążając za nim w ostatnim czasie gmina przeżywa prawdziwą metamorfozę. Dzięki środkom zewnętrznym i własnym, realizowanych jest wiele inwestycji, które zmieniają oblicze miasta i wsi.
Centrum miasta tętni życiem, częste imprezy kulturalne odbywają się na terenie zmodernizowanego w 2014 roku Parku 1 Maja, w którym znajduje się muszla koncertowa wraz z widownią, siłownią zewnętrza i miejscem do gry w szachy. Sportowo-kulturalną siedzibą jest Hala Sportowo-Widowiskowa, gdzie odbywają się jedne z największych imprez w powiecie. Od niedawna wydarzenia organizowane są również przy nowo zmodernizowanej w 2016 roku ulicy Tadeusz Kościuszki. Znajduje się tam deptak z mini amfiteatrem, zegarem słonecznym, zamgławiaczem, majestatycznym platanem oraz planszami prezentującymi zdjęcia przedwojennej Trzcianki. W tym roku ruszyły prace związane z przebudową centrum Trzcianki – Placem Pocztowym oraz Targowiskiem Miejskim. Na terenie byłego parku powstanie Centrum Integracji Społecznej – obiekt zawierać będzie, poza pomieszczeniami bezpośrednio dedykowanymi poszczególnym grupom społecznym, obszary ekspozycyjne, a także miejsca spotkań w postaci sal widowiskowych oraz przestraszeni zewnętrznej.