Już 13 grudnia 2024 roku w Krakowie po raz kolejny świętowany będzie Ogólnopolski Dzień Odlewnika. To prestiżowe wydarzenie, organizowane pod patronatem World Foundry Organization, stanowi kluczowy punkt w kalendarzu branży odlewniczej w Polsce i zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej.
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
Targi Metal i towarzyszące im: Aluminium&Nonfermet, Heat Treatment, Recykling i Control-Tech to najlepsze przykłady imprez, w których nowoczesnych technologii, innowacyjnych maszyn i przełomowych rozwiązań nie brakuje. W trakcie tegorocznej edycji Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce zaprezentowano m.in.: innowacyjny piec topialny, system wtryskowy z termoregulacją, moduł odlewniczy, beztyglowy piec topialno-podtrzymujący, czy maszyny optyczne wykorzystywane do badań.
Pierwszego dnia „Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce” wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmy świętujące okrągłe jubileusze.
Podczas tegorocznych targów technologii dla odlewnictwa METAL już po raz drugi zorganizowano seminarium Foundry Goes Green. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. Nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali.
Komisja Odlewnictwa PAN rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu im. prof. Wacława Sakwy na najlepszą magisterską i inżynierską pracę dyplomową z zakresu odlewnictwa. Uroczystość wręczania nagród odbyła się pierwszego dnia targów Metal.
Ponad 200 firm z 22 krajów świata prezentuje najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce będzie ekologia i transformacja polskiego przemysłu.
Powstała dokładnie 28 marca 1924 roku we Francji firma w tym roku świętuje wyjątkowy, setny jubileusz swojej działalności. Do wspólnego świętowania przyłączyło się 100 tysięcy pracowników TotalEnergies ze 120 krajów świata. 100-letnia historia TotalEnergies to opowieść o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.
Sztuczna inteligencja wkracza także do branży odlewniczej. Paweł Malinowski z firmy Smart Foundry drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green zaprezentuje System Smart Quality dla żeliwa oraz dla ciśnieniówki służący do optymalizacji procesów produkcyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
O tym jak mądrze i właściwie raportować emisyjność w imporcie mówić będzie Anna Żurawiecka, ekspert ds. CBAM w firmie Green Reporting drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green. W dobie zaostrzających się regulacji środowiskowych, mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) oraz podatek węglowy stają się kluczowymi elementami w handlu międzynarodowym.
Targi Kielce zawarły porozumienie z wiodącym organizatorem targów i wystaw przemysłowych w Turcji. Na jego mocy przedstawiciele Istanbul Foundry Expo 2025 pojawią się ze swoim stoiskiem na zbliżających się targach Metal, a kieleckie wydarzenie obecne będzie podczas przyszłorocznej odsłony bliźniaczej imprezy w Turcji.
Anna Koszykowska, specjalista ds. Funduszy Europejskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w prelekcji przedstawi możliwości finansowe z jakich mogą korzystać przedsiębiorstwa z branży metalurgicznej.
Agata Binkowska, Prezes Zarządu, Aleksandra Woźniak-Czaplarska, zastępca Dyrektora Biura Zarządzania Obszarem i Obsługi Inwestora oraz Monika Zielińska, Specjalista ds. administracji ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice będą prelegentkami drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green podczas Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce.
„Foundry Goes Green z Abas ERP” to temat prelekcji przygotowanej przez przedstawicieli firmy Abas Business Solutions Poland. Eksperci firmy, Adrian Jonczyk i Andrzej Ładysz, przedstawią jak nowoczesne systemy ERP mogą pomóc w transformacji polskich odlewni w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Dr inż. Krzysztof Konopka, Prezes ELKON oraz dr inż. Zdzisław Konopka, Wiceprezes ELKON pierwszego dnia seminarium Foundry Goes Green poruszą tematy związane z obróbką cieplną metali tj. hartowaniem, odpuszczaniem, wyżarzaniem, lutowaniem i topieniem. Tytuł prezentacji to: „Obróbka cieplna. Poszerzenie możliwości technologicznych hartowania i lutowania indukcyjnego dzięki zastosowaniu generatora o szerokim zakresie częstotliwości”.
Dr Andreas Mertz z firmy Fondarex będzie kolejnym prelegentem pierwszego dnia targów Metal i odbywającego się w ich trakcie seminarium Foundry Goes Green. Tematem omawianym przez kierownika ds. rozwoju firmy Fondarex Europe będzie: „Zmniejszenie śladu CO2 odlewów wysokociśnieniowych dzięki innowacyjnym urządzeniom peryferyjnym”.
Targi METAL oraz towarzyszące im targi: CONTROL-TECH, ALUMINIUM & NONFERMET oraz RECYCLING znalazły się w grupie wydarzeń wskazanych przez Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, jako dających pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego albo prawa z rejestracji w przypadku wystawienia na nich wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.
Michał Karol Kozak z firmy Kanthal będzie jednym z prelegentów występujących podczas tegorocznej konferencji Foundry Goes Green. W swoim wystąpieniu poruszy tematy związane z elektryfikacją przemysłu i stawianymi przed nim wyzwaniami oraz płynącymi ze zmian korzyściami.
Prawidłowe pomiary temperatury w procesach obróbki cieplnej, najnowsze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w branży odlewniczej, czy aktualne trendy w przemyśle i sposoby redukcji CO2 – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszane będą podczas tegorocznego seminarium Foundry Goes Green. Prezentacje i prelekcje fachowców odbędą się w ramach Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce, która odbędzie się 24-25 września br.
Jedno z wiodących wydarzeń przemysłu odlewniczego w Europie – targi METAL – jesienią tego roku świętować będzie 25. edycję największego w Polsce spotkania branży metalurgicznej. Na tę okoliczność przygotowano nowe logo i branding materiałów graficznych, podkreślające ten jubileusz.
Dwudniowe Forum zorganizowane przez Odlewniczą Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich w Hotelu Binkowskim w Kielcach przyciągnęło 100 uczestników - menedżerów i specjalistów z branży. Wydarzenie stanowiło platformę do dyskusji na temat wyzwań i problemów, z którymi sektor obecnie się mierzy.
Piotr Pawelec, dyrektor projektu METAL w Targach Kielce, podczas Specjalistycznych Targów Odlewów i Odkuwek w Stuttgarcie spotkał się z wieloma wystawcami i partnerami Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa.
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
Tegoroczna odsłona targów METAL oraz towarzyszących im wystaw: Heat Treatment, Aluminium & Nonfermet, Control-Tech i Recykling doczekała się nieco odświeżonej formuły i potrwa nie trzy, jak dotychczas, a dwa dni. Wydarzenie branży odlewniczej odbędzie się 24 i 25 września 2024 roku w Targach Kielce i jak zwykle zgromadzi ważnych „graczy” tego sektora przemysłu.
W trakcie uroczystego XXXV Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) w Krakowie, wybrano nowego Prezesa. 14 grudnia tą ważną rolę przejął dr hab. inż. Rafał Dańko, prof. nadzw. AGH, dotychczasowy Wiceprezes STOP oraz Prorektor AGH ds. Studenckich.
W piątek, 15 grudnia miał miejsce bardzo wzruszający moment, zawodowego pożegnania prezesa Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, ikonę branży odlewniczej, wieloletniego partnera targów METAL, Tadeusza Franaszka. Okazją ku temu był odbywający się, jak co roku w grudniu, Ogólnopolski Dzień Odlewnika w Krakowie.
Właśnie dziś, 14 listopada swoje coroczne święto obchodzą metalurdzy. Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielom branży, którzy każdego dnia zajmują się odlewnictwem, obróbką plastyczną, czym kształtują i udoskonalają otaczający nas świat.
Jedno z najważniejszych wydarzeń branży odlewniczej w Polsce to święto wszystkich pracowników tego sektora. W tym roku towarzyszyć mu będzie konferencja „Innowacje w odlewnictwie”. Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich pod patronatem World Foundry Organization. Patronem medialnym jest znany na całym świecie portal odlewniczy Foundry Planet.
W miniony weekend w bułgarskiej Sofii odbyło się posiedzenie Rady CAEF, podczas którego powołano nowy skład Zarządu. Znaleźli się w nim: Chiara Danieli (Prezydent CAEF), Clemens Küpper z Niemiec, Ignacio De la Peña z Hiszpanii, Fabio Zanardi z Włoch, Mehmet Rifat Özalp z Turcji oraz Polak Witold Dobosz. Zarząd powołano na 3-letnią kadencję.