NGO-EXPO (29-30.06.2023)
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO
O wydarzeniu
Wielkie święto organizacji pozarządowych w Targach
- Te targi, dla nas, organizacji pozarządowych, są bardzo potrzebne. Wychodzimy z naszą ofertą do adresatów naszych działań, a ponadto, poznając inne fundacje i stowarzyszenia, czerpiemy pomysły na nowe działania dla naszych odbiorców – mówiła Aleksandra Bąk z podkieleckiej Fundacji DOGadanka. Takich opinii wśród 170 wystawców drugich NGO-EXPO w Targach Kielce było o wiele więcej. W wydarzeniu udział wzięło blisko 4 tysiące osób.
Już pierwsza edycja NGO-EXPO udowodniła, że organizacje pozarządowe chcą i potrzebują się spotykać. - Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy mamy do zaproszenia. Impreza ma przyszłość – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest organizatorem targów.
W halach E i F Targów Kielce gościło ponad 170 fundacji, stowarzyszeń, klubów seniora, zakładów aktywizacji zawodowej, kół gospodyń wiejskich i wiele innych organizacji ze Świętokrzyskiego i całej Polski. W wydarzeniu wzięło udział blisko 4 tysiące osób, przede wszystkim społeczników.
– Organizacje nawiązują kontakt i porozumienie, uczą się od siebie, tu mają przestrzeń do tworzenia współpracy na szeroką skalę – tłumaczył Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor NIW – CRSO.
– Biorąc pod uwagę zainteresowanie wystawców, przyszłoroczne wydarzenie będzie jeszcze większe. Już wszystkie miejsca były zajęte, a kolejne grupy się zgłaszały – mówił Stefan Kołucki z Narodowego Instytutu Wolności. – Organizacje pozarządowe chcą prezentować, co robią nieodpłatnie dla społeczeństwa. Warto tu być i zobaczyć, jak wielka jest różnorodność tych działań, ofert dla każdej grupy społecznej. Gros tych działań to niesienie pomocy. Społecznicy mają tu do dyspozycji instytucje grantodawcze, jak nasz Narodowy Instytut Wolności i Narodowe Centrum Kultury, tu mogą też zwerbować wolontariuszy. Już dziś zapraszamy na edycję 2024!
O pieniądzach i promocji ngosów w Targach Kielce
Przez dwa dni, 29 i 30 czerwca, II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych społecznicy brali udział w ponad 20 warsztatach i szkoleniach. Ich tematy dotyczyły m.in. prowadzenia stron internetowych, pracy z niepełnosprawnymi, ale i nie brakowało makramy, muzyki i medytacji, porad o tworzeniu rolek i tiktoków do mediów społecznościowych. – Tik Tok pozwala przekazywać wartościowe treści, chociażby jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z podpoznańskiej Fundacji Rysy.
Wiele mówiło się o pozyskiwaniu pieniędzy na realizację przedsięwzięć służącym różnym grupom społecznym. Źródła finansowania omówiła Elżbieta Cholewa, kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w czasie debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”. Wyjaśniała, w jaki sposób organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać fundusze na swoją działalność. - Można znaleźć i niewielkie granty na mniejsze działania, i duże na większe projekty, i na poziomie centralnym, i regionalnym. Trzeba tylko szukać, instytucji oferujących fundusze jest bardzo wiele - tłumaczyła i zaprosiła do kontaktu ze specjalistami z ośrodka.
Podkreśliła, że bardzo ważna jest współpraca między sektorami - samorządowym, biznesem i instytucjami administracji publicznej. - Warto nawiązywać relacje, dzięki nim powstają pomysły, z których wyrastają różne inicjatywy służące społeczeństwu - zaznaczała Elżbieta Cholewa.
O budowaniu relacji międzyludzkich mówił także Michał Rydzewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. - Bardzo duży kapitał rozwoju dla wspólnot lokalnych, budowania w nich tożsamości niesie kultura. Dla przykładu, w realizowanym przez nas programie Dom Kultury+ każdy może zgłosić własną inicjatywę do domu kultury w swoim otoczeniu, dzięki temu dajemy narzędzia do realizacji przedsięwzięć mieszkańcom, na co dzień nie związanych z organizacjami pozarządowymi. Mogą być więc realizowane projekty oczekiwane przez dane grupy społeczne - wyjaśniał Michał Rydzewski. - W ten sposób kultura buduje społeczności.
Wyjątkowa atmosfera targów NGO-EXPO
Wielu z uczestników wydarzenia zaznaczało, że bardzo ważny jest klimat wydarzenia. – Fantastyczna atmosfera, którą tworzą sami uczestnicy. Łatwiej się poznajemy, rozmawiamy, integrujemy. Nasza fundacja DOGadanka oferuje wiele możliwości wsparcia osobom niepełnosprawnym, a będąc tu poznaliśmy organizacje o podobnym charakterze i ich propozycje – podkreślała Aleksandra Bąk, prezes zarządu. – W takim klimacie to naprawdę się udaje!
Przez dwa dni na scenach w halach E i F występowały koła gospodyń wiejskich. Folklor unosił się także na stoiskach i między nimi, porywał wręcz do tańca. Rozbrzmiewały dźwięki harmonii, a nawet dudy wielkopolskie. Czwartkowy dzień zakończył fantastyczny popis wokalnych umiejętności Wiktora Kowalskiego. Muzyk dał występ podczas koncertu „Ku pokrzepieniu serc” o niepodległości Ziemi Świętokrzyskiej.