Aktualności

Politechnika Świętokrzyska na LogInPack
Pierwszym tematem będą tendencje rozwojowe w zakresie technologii magazynowych. Drugim natomiast zastosowanie oprogramowania Flexsim do modelowania procesów logistyki produkcji.
Tendencje rozwojowe w zakresie technologii magazynowych obejmują wiele rozwiązań. Najważniejszym jest automatyzacja. Wykorzystuje się różne technologie, takie jak roboty mobilne, roboty współpracujące (cobots), urządzenia autonomiczne i systemy sortowania automatycznego, aby zwiększyć wydajność i zmniejszyć błędy ludzkie. Automatyzacja może obejmować zarówno procesy przyjmowania, przechowywania, kompletacji, jak i pakowania towarów. Innym ważnym trendem jest technologia IoT. Dzięki połączeniu różnych urządzeń, takich jak skanery kodów kreskowych, czujniki temperatury, wagi i RFID, można monitorować i zarządzać towarem w czasie rzeczywistym. To pozwala na lepsze śledzenie zapasów, optymalizację przepływu towarów i szybkie reagowanie na wszelkie problemy. Kolejnym trendem jest analiza danych i sztuczna inteligencja. Przetwarzanie dużych ilości danych pozwala na lepsze prognozowanie popytu, optymalizację zapasów i planowanie tras kompletacji. Sztuczna inteligencja może również wspierać optymalizację układu magazynu i zarządzanie pracownikami.
Oprogramowanie FlexSim jest popularnym narzędziem do modelowania procesów logistyki produkcji. Pozwala ono na tworzenie wirtualnych modeli fabryk, magazynów i linii produkcyjnych, co umożliwia symulację i analizę różnych scenariuszy operacyjnych.
Dr inż. Izabela Pliszka jest adiunktem w jednostce Katedra Inżynierii Produkcji. Jest ekspertem w tematach spedycji, infrastruktury logistycznej, strategii łańcuchów dostaw, zarządzania magazynem, usługi logistycznej, gospodarki magazynowej czy też logistyki dystrybucyjnej.
Mgr inż. Krzysztof Dubaj jest asystentem w jednostce Katedra Inżynierii Produkcji. Zajmuje się m. in. komputerowym wspomaganiem zarządzania produkcją, techniką badań laboratoryjnych, grupowaniem procesów, zintegrowanymi systemami zarządzania czy modelowaniem procesów logistycznych.
Międzynarodowy Kongres dla branży logistycznej i opakowań LogInPack łączy się z organizowanymi w lutym 2024 roku Targami Branży Opakowaniowej In-Pack w Targach Kielce.