en-totalenergies-pioneers100years-logov-rgb-1170x500.png

100-lecie firmy TotalEnergies podczas jubileuszowej edycji Targów Metal

23 września 2024
Powstała dokładnie 28 marca 1924 roku we Francji firma w tym roku świętuje wyjątkowy, setny jubileusz swojej działalności. Do wspólnego świętowania przyłączyło się 100 tysięcy pracowników TotalEnergies ze 120 krajów świata. 100-letnia historia TotalEnergies to opowieść o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.

Odważna i wizjonerska decyzja

28 marca 1924 roku we Francji, państwie bez dostępu do ropy naftowej, założono Compagnie Française des Pétrole. To odważne i wizjonerskie posunięcie zapoczątkowało stuletnią historię firmy. W celu zapewnienia dostaw energii dla Francji, przedsiębiorstwo nawiązywało kontakty handlowe na całym świecie, dostosowując się do potrzeb rynku i rozwijając przez całe stulecie, obfitujące w liczne technologiczne i geopolityczne zawirowania.

Pionierzy od 100 lat

W przeciwieństwie do ówczesnych konkurentów firma nie miała dostępu do lokalnych złóż. Dlatego przewagę konkurencyjną zbudowała na ekspansji zagranicznej i innowacjach technologicznych. Te dwa czynniki ukształtowały pionierskiego ducha. Przez lata nieustannie przesuwano granice – zarówno techniczne, jak i geograficzne – jednocześnie dostosowując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. W ten sposób firma towarzyszyła niezwykłemu postępowi i rozwojowi, który miał miejsce w modernistycznym społeczeństwie w XX wieku. Przedsiębiorstwo zdobyło również dodatkową wiedzę i doświadczenie, jednocząc siły z Petrofiną i Elf-Aquitaine, a ostatnio z Maersk Oil, Saft czy Direct Energie.

Przekształcenie się w firmę multienergetyczną

Podczas gdy ropa naftowa dominowała w XX wieku, gaz ziemny i zdekarbonizowana energia mają do odegrania kluczową rolę w systemie energetycznym jutra. Gaz ziemny jest niezbędny do transformacji energetycznej jako wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz jako substytut węgla, który emituje dwa razy więcej CO2 podczas wytwarzania energii. TotalEnergies jest obecnie trzecim co do wielkości graczem na świecie w segmencie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jesteśmy też jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm na świecie w segmencie energii elektrycznej: słonecznej i wiatrowej. Energia elektryczna leży u podstaw dekarbonizacji, a XXI wiek z pewnością będzie do niej należeć.

Stymulowanie transformacji energetycznej

Od 2020 roku firma konsekwentnie realizuje strategię transformacji opartą na dwóch filarach: węglowodorach (w tym LNG) i energii elektrycznej. Ich ambicją jest pomyślne przeprowadzenie transformacji i wspieranie naszych klientów w ich transformacji energetycznej. Codziennym wyzwaniem jest dostarczenie światu przystępnej cenowo energii niezbędnej do jego rozwoju, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji. Jest to „uporządkowana, sprawiedliwa i słuszna transformacja” wynikająca z COP28. Czerpiąc z pionierskiego ducha, który prowadzi firmę od samego początku, ta nadal będzie dostosowywać się do potrzeb rynku, a w razie potrzeby przekształcać, aby być częścią historii energii przez kolejne 100 lat!

(ŁK)

Polecane aktualności
26 września 2024
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
25 września 2024
Targi Metal i towarzyszące im: Aluminium&Nonfermet, Heat Treatment, Recykling i Control-Tech to najlepsze przykłady imprez, w których nowoczesnych technologii, innowacyjnych maszyn i przełomowych rozwiązań nie brakuje. W trakcie tegorocznej edycji Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce zaprezentowano m.in.: innowacyjny piec topialny, system wtryskowy z termoregulacją, moduł odlewniczy, beztyglowy piec topialno-podtrzymujący, czy maszyny optyczne wykorzystywane do badań.
24 września 2024
Pierwszego dnia „Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce” wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmy świętujące okrągłe jubileusze.
24 września 2024
Podczas tegorocznych targów technologii dla odlewnictwa METAL już po raz drugi zorganizowano seminarium Foundry Goes Green. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. Nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali.
24 września 2024
Komisja Odlewnictwa PAN rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu im. prof. Wacława Sakwy na najlepszą magisterską i inżynierską pracę dyplomową z zakresu odlewnictwa. Uroczystość wręczania nagród odbyła się pierwszego dnia targów Metal.
24 września 2024
Ponad 200 firm z 22 krajów świata prezentuje najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce będzie ekologia i transformacja polskiego przemysłu.
23 września 2024
Sztuczna inteligencja wkracza także do branży odlewniczej. Paweł Malinowski z firmy Smart Foundry drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green zaprezentuje System Smart Quality dla żeliwa oraz dla ciśnieniówki służący do optymalizacji procesów produkcyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
21 września 2024
O tym jak mądrze i właściwie raportować emisyjność w imporcie mówić będzie Anna Żurawiecka, ekspert ds. CBAM w firmie Green Reporting drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green. W dobie zaostrzających się regulacji środowiskowych, mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) oraz podatek węglowy stają się kluczowymi elementami w handlu międzynarodowym.