Aktualności
1/5 Polaków nie płaci za odbiór odpadów. Konsekwencje ponosi środowisko
Z opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska raportu wynika, że polski system wyliczania opłat za odbiór odpadów jest nieszczelny. Pomiędzy faktyczną liczbą mieszkańców, a liczbą mieszkańców wynikającą z deklaracji za odbiór odpadów, istnieją spore rozbieżności. W 2020 roku polskie gminy zamieszkiwało ponad 35,5 miliona ludzi, natomiast według deklaracji było to zaledwie niespełna 29 milionów. Ponad 6,5 miliona Polaków nie zostało zatem uwzględnionych w rozliczeniach, a co za tym idzie – nie zapłaciło za gospodarowanie odpadami.
Największe różnice pomiędzy liczbą mieszkańców, a liczbą wniesionych za odbiór śmieci opłat (gdzie faktyczna liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę zadeklarowaną), dotyczą województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Zaskakuje wynik województwa opolskiego, gdzie zadeklarowana liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę faktyczną – to jedyny taki przypadek w Polsce.
Istotne rozbieżności dotyczą także ilości odebranych odpadów wygenerowanych przez jedną osobę w ciągu roku. Najwięcej śmieci odbieranych jest od statystycznego mieszkańca województwa małopolskiego – to rocznie aż 503 kg. Drugie miejsce zajmują mieszkańcy województwa dolnośląskiego (428 kg), a trzecie – śląskiego (417 kg). Najmniej odpadów do odbioru, zgodnie z raportem, generują mieszkańcy województwa podkarpackiego – to 228 kg. Różnice pomiędzy województwami są zatem znaczące – od statystycznego mieszkańca Małopolski odbieranych jest ponad 2 razy więcej odpadów, niż od jego sąsiada z Podkarpacia.
Warto wspomnieć również o przytoczonym w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska wskaźniku efektywności gospodarowania odpadami. Dla Polski wynosi on 21,7%, natomiast pomiędzy konkretnymi województwami znów widać spore dysproporcje. Najwyższy wskaźnik osiągnęło województwo wielkopolskie (33,1%), a tuż za nim uplasowało się pomorskie (32,8%). Najniższy poziom efektywności gospodarowania odpadami osiągnęło województwo świętokrzyskie, z wynikiem zaledwie 11%.
Raport Instytutu Ochrony Środowiska dowodzi, że w Polsce w kwestii gospodarki odpadami wciąż mamy sporo do zrobienia. Niezbędna wydaje się dalsza edukacja społeczeństwa oraz konkretne działania usprawniające system.
Doskonałą okazją do dyskusji na tematy związane z gospodarką odpadami, ale i poruszenia wszelkich kwestii oscylujących wokół ochrony środowiska, będą nadchodzące Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, organizowane przez Targi Kielce. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca 2023 roku i potrwa 2 dni.