Aktualności
2032 rok może okazać się przełomowy dla klimatu
Odejście Polski od węgla brunatnego może okazać się realne w 2032 r. – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Forum Energii. Węgiel brunatny jest obecnie największym zagrożeniem emisyjnym CO2 w Polsce. Analiza obejmuje również kraje takie jak Cechy i Niemcy.
Zdaniem ekspertów z Forum Energii, krajobraz klimatyczny w tzw. trójkącie węgla brunatnego zmienił się drastycznie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Komisja Węglowa w Niemczech już teraz planuje wykluczyć węgiel do 2038 r., natomiast w Czechach taka decyzja ma zapaść do końca 2020 r. Najważniejszym elementem tych zmian jest dążenie do redukcji emisji CO2 poprzez wymianę jednostek wytwórczych, które w wielu przypadkach są przestarzałe i nie mogą sprostać nowym wymaganiom klimatycznym.
Celem analizy Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego było sprawdzenie skutków wycofania się z węgla brunatnego, przeprowadzonego równolegle w Polsce, Czechach i Niemczech: - Z naszej analizy wynika, że do 2032 r. równoległe pożegnanie z węglem brunatnym nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i Czechach jest realne i racjonalne kosztowo oraz przyniesie blisko 50% redukcji emisji CO2 z elektroenergetyki w regionie. To proces nieuchronny – mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.
Z analizy wynika, iż zastąpienie elektrowni na węgiel brunatny do 2032 r. źródłami odnawialnymi nie zwiększa kosztów transformacji energetycznej: - Ten projekt może stać się projektem flagowym Europejskiego Zielonego Ładu, symbolem dobrej współpracy regionalnej na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, ale potrzebne jest skoordynowane działanie i współpraca Warszawy, Berlina i Pragi. – dodaje Joanna Maćkowiak-Pandera.
Raport Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego powstał przy współpracy z think tankiem Agora Energiewende i był konsultowany z ekspertami czeskimi.
Więcej informacji o analizie można znaleźć na stronie https://www.forum-energii.eu/pl/analizy/europejski-trojkat-wegla-brunatnego
(AO)