Aktualności
32. MSPO rozpoczęty. Tak przebiegał pierwszy dzień targów obronnych
- Tegoroczna wystawa w Targach Kielce przyciągnęła rekordową liczbę 769 wystawców z 34 krajów, w tym najliczniejsze reprezentacje USA - 53 firmy, Wielkiej Brytanii - 34, Australii - 31, Kanady - 30, Niemiec - 28 i Korei Południowej - 27. Gościem specjalnym Salonu jest Ukraina. MSPO to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi najlepszych specjalistów, innowatorów i liderów branży obronnej z całego świata – podkreślał pierwszego dnia wystawy prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.
Uroczystość otwarcia pod znakiem NATO
32. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbywa się pod znakiem jubileuszu 25 lat Polski w NATO. Toteż w wystąpieniach, które w pierwszym dniu wystawy mieliśmy szansę usłyszeć w Targach Kielce, nie brakowało odniesień do roli Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Do podjęcia rozważań na ten temat skłania również sytuacja za wschodnią granicą.
Podczas otwarcia tegorocznego MSPO, zgodnie z tradycją, głos zabrał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie wydatków na obronność – tej kwestii poświęcił znaczną część swojego przemówienia.
- Zachowujemy się z jednej strony tak, jak gdyby nikt miał nie przyjść nam z pomocą, bo uważamy, że sami jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Ale jesteśmy pewni dzisiaj naszych sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jesteśmy pewni słów wypowiadanych przez kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych – ostatnio kilkakrotnie przez pana prezydenta Joe Bidena. O tym, że każda piędź ziemi Sojuszu będzie broniona. Ale uważamy, że przede wszystkim jesteśmy my wiarygodnym sojusznikiem i dlatego pokazujemy naszym sojusznikom, że sprawę bezpieczeństwa traktujemy odpowiedzialnie. Że chcemy bezpieczeństwo zapewnić sobie, ale że mamy świadomość również tego, że jesteśmy dużym krajem w naszej części Europy, w Europie Środkowej. Krajem, który leży w strategicznym miejscu. Krajem, przez który prowadzi wąski przesmyk terenu łączącego państwa bałtyckie z resztą Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Krajem, który ma pierwszy w tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance tzw. głębię strategiczną. Krajem, który traktuje odpowiedzialnie swoje zobowiązania, swoje miejsce i swoją wielkość w skali Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i w skali sojuszniczej i dlatego właśnie realizujemy te wydatki. Po to, by nie było wojny – podkreślał w swoim wystąpieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Na otwarciu targów obronnych, po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej historii wydarzenia, gościł marszałek sejmu. Szymon Hołownia odniósł się do roli, jaką kieleckie targi pełnią w tworzeniu polskiego systemu bezpieczeństwa.
- Jesteśmy na targach. Można by było powiedzieć, że targi są o cenie, ale bezpieczeństwo nie ma ceny, bo bezpieczeństwo jest wartością. A wartości nie mają ceny. Dzisiaj jesteśmy więc w miejscu, w którym nie będzie tylko i wyłącznie dochodziło do transakcji handlowych, choć one są ważne, natomiast będzie dochodziło do budowania – wierzę w to głęboko – ekosystemu bezpieczeństwa, który obejmie sobą nie tylko przemysł zbrojeniowy, nie tylko polską armię, ale przede wszystkim tych, których my w parlamencie reprezentujemy, będąc posłami i posłankami: obywatelki i obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. To o nich dzisiaj powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności, to ich bezpieczeństwo jest dzisiaj najważniejszą stawką – zaznaczył marszałek sejmu.
Katalog polskiego sprzętu obronnego
Pierwszego dnia targów swoją premierę miał „The Polish Defence and Security Equipment Catalogue”, czyli katalog polskiego sprzętu obronnego. Wydawnictwo zaprezentowali minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Jacek Siewiera.
Katalog został stworzony w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego oraz firmami z krajowego sektora obronnego. Znalazło się w nim wiele produktów wykorzystujących zaawansowane technologie i rozwiązania stworzone przez polskie przedsiębiorstwa.
Jakie produkty znajdziemy w premierowym katalogu? Przede wszystkim te z sektorów elektroniki, cyberbezpieczeństwa, pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich, systemów uzbrojenia, a także przemysłu lotniczego i kosmicznego, obrony powietrznej oraz przeciwrakietowej. To cała gama rozwiązań, których liczba demonstruje znaczącą pozycję Polski w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. W katalogu można znaleźć ponad 200 produktów od 61 polskich producentów.
Wiele ważnych umów dla obronności
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę z rządem Stanów Zjednoczonych na dostawę radiowych terminali wymiany danych. Umowa obejmuje dostawę 31 radiowych odbiorników dla systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, przeznaczonych dla zestawów średniego zasięgu Wisła oraz krótkiego zasięgu Narew, w latach 2026-2027. Wartość tej umowy wynosi około 16,7 miliona dolarów.
Szef MON umowę przekazał szefowi Agencji Uzbrojenia, generałowi brygady Arturowi Kuptelowi.
Podczas MSPO podpisano też umowę na dostawę 90 żurawi dużego udźwigu Hiab montowanych na ciężarówkach Jelcz, o wartości 384 milionów złotych, która będzie realizowana w latach 2025-2028. Umowę podpisali Waldemar Markiewicz, Prezes Zarządu Spółki Jelcz oraz generał brygady Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.
Natomiast na lata 2024-2026 umowę zawarły Rosomak i Agencja Uzbrojenia – porozumienie obejmuje pracę rozwojową oraz dostawę 348 systemów detekcji skażeń, przeznaczonych do montażu na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak w wersjach bojowych i specjalistycznych. Dostawa realizowana będzie w latach 2027-2030, a wartość umowy wynosi 316 milionów złotych.
Apel klas mundurowych
Pierwszy dzień MSPO to, zgodnie z tradycją, apel uczniów klas mundurowych. Tak było również tym razem. W inauguracji nowego roku szkolnego udział wziął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na placu apelowym zgromadziło się kilkuset młodych ludzi wiążących swoją przyszłość z wojskiem - w całej Polsce ich liczba to prawie 30 tysięcy. Uczą się oni w 1200 klasach mundurowych.
Kolejne dni wystawy przed nami
MSPO 2024 potrwa do 6 września. Natomiast w sobotę, 7 września, zaplanowano Dzień Otwarty.
/EŁ/