Aktualności
Analiza i przyszłość rynku warzyw w Polsce
Europejski rynek odgrywa znaczącą rolę w produkcji warzyw i przekłada się na import i eksport polskich produktów. To z kolei wpływa na cenę warzyw. W porównaniu z rokiem poprzednim te poszybowały w górę, ale warto zaznaczyć, że ceny dla klienta końcowego w marketach są często dwu- lub trzykrotnie wyższe niż te producentów. Spowodowane jest to tym, że pomiędzy nimi jest jeszcze wiele ogniw, które wpływają na ostateczny bilans. – Niestety, ale ryzyko wynikające z produkcji ponoszą rolnicy – mówiła podczas konferencji dr Anna Wilczyńska z portalu warzywa.pl. – Miniony rok był trudny, bo mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, wojna na Ukrainie, wzrosty cen paliw, nawozów i energii, szalejąca inflacja. To wszystko wpłynęło na rynek warzyw w Polsce – mówiła otwierająca konferencję dr Wilczyńska, analizując w swojej prezentacji kondycję poszczególnych produktów. W minionym roku w Polsce odnotowano 3-4% spadek produkcji cebuli. Nasz kraj, razem z Niemcami i Rumunią, stanowi natomiast 52% całego rynku produkcji kapusty. Największe skupisko jej producentów jest w Wielkopolsce. – Aktualnie wzmożone zainteresowanie możemy obserwować, jeśli chodzi o marchewkę. W 2022 roku w kraju zebrano 590 tysięcy ton – mówiła dr Anna Wilczyńska.
Nawozy i ich wpływ na plony!
Bardzo ciekawy był wątek poświęcony ograniczeniom nawozów i zwiększeniu plonów. Szczególnie istotne jest to z punktu widzenia rolników i rosnących cen środków nawożących. Efekt ten jest możliwy przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań. – Bardzo ważne jest precyzyjne dobranie nawozu, dlatego tak istotna w tym procesie jest analiza gleby, uregulowanie Ph i dobre przygotowanie stanowiska – przekonywała Iwona Polewska-Jankowiak z firmy Agrosimex, dodając, że przeprowadzone badania potwierdziły, że odpowiednio wyselekcjonowane nawozy są gwarancją sukcesu i wyższych plonów. W związku z postępującymi zmianami klimatu niezbędne są ciągłe zmiany techniki i technologii nawożenia. Dostępność składników pokarmowych w glebie wpływa na możliwości rozprzestrzeniania i absorpcji. – Istotne są również zmiany prawne, które wpływają na nawożenie i zmuszają do nowoczesnych rozwiązań. Mowa tu o dyrektywie azotanowej, NEC, czy Europejskim Zielonym Ładzie - mówiła przedstawicielka firmy Agrosimex.
Czy w Polsce może zabraknąć wczesnych warzyw spod osłon?
Na ten temat przez godzinę rozmawiali uczestnicy debaty. Adam Paradowski z Plantpress prowadził dyskusję, w której uczestniczyli: dr inż. Aleksandra Czerwińska-Nowak, redaktor naczelny Szklarnie Tunele Osłony, Krzysztof Kubatko, doradca warzywniczy, Marcin bednarek, producent papryki i Mariusz Kwiatkowski, reprezentant firmy nasiennej. Z prowadzonej dyskusji wynikało, że poruszany temat nie jest tak prosty, a wiele czynników ma wpływ na rynek wczesnych warzyw spod osłony.
Wpływ ochrony i odżywiania warzyw na uprawę
Obecny na konferencji Patryk Smoleń z firmy Timac Agro mówił o prawidłowym odżywianiu warzyw w dobie ograniczonej dostępności nawozów. – Przy intensywnej uprawie warzyw bardzo ważna jest odbudowa poziomu zawartości próchnicy. Nasza firma bardzo odpowiedzialnie podchodzi do procesów nawożenia, w czym pomaga nam nowoczesny sprzęt – przekonywał Product Manager w swoim wystąpieniu. Rafał Żmuda i Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta analizowali natomiast ryzyko wynikające z uprawy warzyw i starali się podpowiedzieć, jak je zminimalizować. Podsumowaniem sezonu w ochronie warzyw zajął się Marcin Niedobylski z firmy Agrospec, który mówił, na co zwrócić uwagę w dobie redukcji dostępnych substancji aktywnych.
Polskie warzywa w supermarketach
Na zakończenie, Adam Paradowski z Plantpress poruszył ciekawy wątek dotyczący polskich produktów w sklepach wielkopowierzchniowych. – Wszystko wskazuje na to, że może to być ciekawy sezon nie tylko pod względem cen, ale także dostępności poszczególnych warzyw – mówił. – Ceny w marketach są często dwu, a nawet trzykrotnie wyższe niż u producentów – pokazywała w swojej prezentacji dr Anna Wilczyńska z portalu warzywa.pl. Konferencja warzywnicza była jedna z pięciu organizowanych w trakcie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Targach Kielce. Udział w nich wzięło 50 prelegentów, którzy omawiali poszczególne rynki i analizowali bieżącą sytuację branży.
(ŁK)