20240611-143925.jpg

Artysta Aleksander Grzybek na SACROEXPO

11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.

Aleksander Grzybek to artysta plastyk, urodzony w Białymstoku. Tam też mieszka i tworzy. W 1979 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Na swoim koncie artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych, a także oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych i konkursach plastycznych. Prace Aleksandra Grzybka można podziwiać w zbiorach Muzeum Podlaskiego, Galerii "Arsenał" w Białymstoku, Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" w Łomży oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Podczas SACROEXPO artysta podzielił się historią o początkach swojej twórczości. 

Moja przygoda ze sztuką, zaczęła się w zasadzie w szkole. W piątej klasie szkoły podstawowej zostało otwarte koło plastyczne. Zacząłem rzeźbić. Miałem przygodę z książkami, które mówią o życiu Indian, ich perypetiach wojennych. Od tego się zaczęło. Zacząłem rzeźbić wpierw Indian – o początkach swojej twórczości opowiadał Aleksander Grzybek.

Artysta wspomniał także, że wielką inspiracją dla niego były Głowy Wawelskie, które zobaczył pierwszy raz na szkolnej wycieczce do Krakowa. To właśnie wtedy Aleksander Grzybek, jak sam zaznacza, zaczął rzeźbić sceny religijne.

Dzieła sztuki Aleksandra Grzybka można podziwiać podczas SACROEXPO jeszcze do 12 czerwca!

/YY/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
10 czerwca 2024
O procesie tworzenia obrazów, czerpaniu inspiracji z Biblii, planach i marzeniach podczas spotkania autorskiego mówiła Sylwia Perczak, artystka specjalizująca się w współczesnej sztuce sakralnej. Rozmowę w Targach Kielce prowadziła Julia Maciejewska z ART In HOUSE.