Aktualności
Branża komunalna w kontekście kryzysu migracyjnego
Napływ uchodźców do Polski jest równoznaczny z niesieniem pomocy osobom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Mimo to, należy również mieć na uwadze zagrożenia wynikające z kryzysu migracyjnego, a także ewentualne wprowadzenie w życie odpowiednich działań i zastosowanie właściwych przepisów. Branża komunalna jest jedną z tych branż, które oprócz pomocy uchodźcom, wprowadza także dodatkowe świadczenia. Wiele samorządów oraz spółek zajmujących się gospodarowaniem odpadami komunalnymi decyduje się m.in. na zastosowanie zmian w deklaracjach odpadowych, ewentualne zwolnienia z opłat czy wprowadzenie dodatkowych regulacji dot. selektywnej zbiórki odpadów.
Pierwszy przykład wsparcia udzielonego uchodźcom przez branżę komunalną można znaleźć w Chełmie. Tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wprowadziło tzw. bon komunalny, w ramach którego możliwe jest „umorzenie bieżących należności za usługi dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym udostępniono lokal na potrzeby mieszkaniowe obywateli Ukrainy”. Z kolei Związek Międzygminny „Czysty Region” z województwa opolskiego zdecydował m.in. o tym, że mieszkańcy, którzy przyjęli do swoich domów Ukraińców nie muszą zmieniać deklaracji odpadowych, a także o odbieraniu odpadów z miejsc spoza gminnego systemu, w których przybywają uchodźcy.
Największym wyzwaniem, z którym przyjdzie się mierzyć wielu gminom, z pewnością będzie nierównomierna proporcja między wzrostem kosztów, jakie ponoszą w związku z gospodarką odpadami komunalnymi oraz dochodami z tytułu opłat wnoszonych przez mieszkańców.
Więcej o sytuacji branży komunalnej w kontekście napływu uchodźców z Ukrainy można przeczytać w artykule internetowego portalu Teraz Środowisko
(MCh)