JAN03682.jpg

Branża tworzyw sztucznych w oczekiwaniu na stopniowy wzrost. Coraz więcej nowych firm na targach Plastpol

07 stycznia 2025
W obliczu wyzwań, branża tworzyw sztucznych dynamicznie się rozwija na poziomie globalnym. Rośnie wartość rynku. Firmy zwiększają inwestycje w innowacyjne technologie i zrównoważony rozwój. Areną prezentacji światowych nowatorskich rozwiązań będą majowe targi Plastpol w Kielcach – tu maszyny pracują na żywo. Wydarzenie, stając się coraz bardziej międzynarodowe, odegra istotną rolę w tworzeniu nowych biznesów.

Jak wynika z raportu “Plastics Market Size, Share, and Trends 2024 to 2033. Global Industry Analysis, Size, Share, Growth, Trends, Regional Outlook, and Forecast 2024-2033” opracowanego przez Precedence Research wielkość globalnego rynku tworzyw sztucznych została oszacowana na 624,84 mld USD w 2023 r. i przewiduje się, że do 2033 r. osiągnie około 943,76 mld USD, rosnąc w tempie CAGR wynoszącym 4,21% od 2024 r. do 2033 r.

Raport Fundacji Plastics Europe Polska „TWORZYWA – FAKTY 2024 W PIGUŁCE”, szacuje, że światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2023 roku wzrosła do poziomu 413,8 mln ton, z czego 374,2 mln to tworzywa z surowców nieodnawialnych, stanowiące ponad 90% całości. W pozostałej ilości 36,2 mln ton to pokonsumenckie recyklaty tworzyw (pochodzące z recyklingu mechanicznego) a dalsze 3,4 mln ton to tworzywa biopochodne (3,0 mln), pochodzące z recyklingu chemicznego (0,3 mln) oraz technologie CCU (0,1 mln).

Z kolei, w "Raporcie Rocznym Tworzywa – Fakty 2024" Fundacji Plastics Europe Polska, czytamy, że europejska produkcja tworzyw w tym okresie spadła z poziomu 58,9 do 54,0 mln ton co daje 12% udziału w światowej produkcji TS. Nakłady inwestycyjne w sektorze produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy od ponad 10 lat rosną w tempie zbliżonym do całego przetwórstwa przemysłowego. W roku 2023 nakłady na nie wyniosły 7,36 mld zł, a więc były ponad dwukrotnie wyższe niż w roku 2013 (3,28 mld zł) - według danych Raportu.

Europejski przemysł tworzyw sztucznych obejmujący producentów tworzyw sztucznych w formach podstawowych, przetwórców i recyklerów, a także producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa to obecnie blisko 52 tysiące firm i podmiotów, z których większość to małe oraz średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 1,5 mln osób i generujące obroty przekraczające wartość 365 mld euro.

- W obliczu wyzwań stawianych przed europejskimi firmami, pracujemy nad tym, by nasze Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy stawały się coraz bardziej międzynarodowe, by przyciągnąć nowe firmy z różnych stron świata. Tworzymy coraz bardziej światową przestrzeń biznesową, by dać możliwość nawiązania nowych kontaktów, wchodzenia na nowe rynki. Jesteśmy obecni na wielu wydarzeniach branżowych w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie. W maju 2024 podczas Plastpolu oferty prezentowało ponad 600 wystawców z 31 krajów. Wiele wskazuje na to, że poziom targów w maju 2025 będzie wyższy  - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. - Zainteresowanie udziałem w tegorocznym wydarzeniu jest bardzo duże. Marki Plastpol i Targi Kielce są doskonale znane, firmy darzą je zaufaniem, chcą tu prezentować swoje produkty. W gronie wystawców Plastpolu jest już wiele nowych firm, także dużych, z różnych stron świata. Wybierają powierzchnię wystawienniczą, zdradzę, że są to także okazałe stoiska - przekazuje Kamil Perz.     

XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się w dniach 20-23 maja 2025 w Targach Kielce. Rejestracja dla wystawców na targikielce.pl/plastpol

 

 

 

 

Polecane aktualności
14 stycznia 2025
Kolejni wystawcy i wzmocnione relacje – ekipa targów Plastpol wróciła z targów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z ogromną satysfakcją i zrealizowanymi celami.
08 stycznia 2025
Arab Plast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych dla przemysłu tworzyw sztucznych na Bliskim Wschodzie. Wśród wystawców jest także zespół Plastpolu. - Prowadzimy wiele efektywnych rozmów. Kolejne nowe firmy zapowiadają udział w naszych majowych targach w Kielcach - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol.
06 grudnia 2024
Targi w Stambule są dla zespołu Plastpolu bardzo intensywnym i owocnym czasem. Dyrektor projektu Kamil Perz z ekipą z Targów Kielce spotykają się z wieloma firmami, które z zainteresowaniem rozmawiają o udziale w targach Plastpol w maju 2025.
04 grudnia 2024
Publikacja “Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania, perspektywy" prezentuje najważniejsze dane dotyczące polskiego przemysłu chemicznego w 2023 roku. Raport zawiera także Manifest Polskiej Chemii, który określa priorytety na kolejne lata.
03 grudnia 2024
Przez cztery dni zwiedzający z różnych stron świata poznają możliwości pracujących na żywo wytłaczarek, wtryskarek, rozdmuchiwarek i całych linii produkcyjnych. Precyzja i wydajność procesów są w pełni wyeksponowane, dzięki czemu przedsiębiorcy łatwiej podejmują decyzje biznesowe. "Fabryka" po raz 29. wystartuje już 20 maja 2025 roku. Firmy już rezerwują powierzchnię wystawienniczą.
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
29 października 2024
Przedsiębiorstwa z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu potwierdzają udział w 29. edycji targów Plastpol, od 20 do 23 maja 2025 w Targach Kielce. Wśród setek zgłoszonych debiutują kolejne firmy z krajów arabskich i azjatyckich. Rejestracja dla wystawców trwa – warto już teraz zarezerwować najlepsze miejsce.
21 października 2024
Obecność na największych w Azji targach przemysłowych oraz spotkania z liczącymi się na rynku międzynarodowym tajwańskimi organizacjami wypełniły ostatnie trzy tygodnie przedstawicielom kieleckiego ośrodka wystawienniczego. – Współpraca z TAITRA została wzmocniona i rozbudowana. Podpisaliśmy dwie nowe umowy o współpracy – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.