JAN03682.jpg

Branża tworzyw sztucznych w oczekiwaniu na stopniowy wzrost. Coraz więcej nowych firm na targach Plastpol

07 stycznia 2025
W obliczu wyzwań, branża tworzyw sztucznych dynamicznie się rozwija na poziomie globalnym. Rośnie wartość rynku. Firmy zwiększają inwestycje w innowacyjne technologie i zrównoważony rozwój. Areną prezentacji światowych nowatorskich rozwiązań będą majowe targi Plastpol w Kielcach – tu maszyny pracują na żywo. Wydarzenie, stając się coraz bardziej międzynarodowe, odegra istotną rolę w tworzeniu nowych biznesów.

Jak wynika z raportu “Plastics Market Size, Share, and Trends 2024 to 2033. Global Industry Analysis, Size, Share, Growth, Trends, Regional Outlook, and Forecast 2024-2033” opracowanego przez Precedence Research wielkość globalnego rynku tworzyw sztucznych została oszacowana na 624,84 mld USD w 2023 r. i przewiduje się, że do 2033 r. osiągnie około 943,76 mld USD, rosnąc w tempie CAGR wynoszącym 4,21% od 2024 r. do 2033 r.

Raport Fundacji Plastics Europe Polska „TWORZYWA – FAKTY 2024 W PIGUŁCE”, szacuje, że światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2023 roku wzrosła do poziomu 413,8 mln ton, z czego 374,2 mln to tworzywa z surowców nieodnawialnych, stanowiące ponad 90% całości. W pozostałej ilości 36,2 mln ton to pokonsumenckie recyklaty tworzyw (pochodzące z recyklingu mechanicznego) a dalsze 3,4 mln ton to tworzywa biopochodne (3,0 mln), pochodzące z recyklingu chemicznego (0,3 mln) oraz technologie CCU (0,1 mln).

Z kolei, w "Raporcie Rocznym Tworzywa – Fakty 2024" Fundacji Plastics Europe Polska, czytamy, że europejska produkcja tworzyw w tym okresie spadła z poziomu 58,9 do 54,0 mln ton co daje 12% udziału w światowej produkcji TS. Nakłady inwestycyjne w sektorze produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy od ponad 10 lat rosną w tempie zbliżonym do całego przetwórstwa przemysłowego. W roku 2023 nakłady na nie wyniosły 7,36 mld zł, a więc były ponad dwukrotnie wyższe niż w roku 2013 (3,28 mld zł) - według danych Raportu.

Europejski przemysł tworzyw sztucznych obejmujący producentów tworzyw sztucznych w formach podstawowych, przetwórców i recyklerów, a także producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa to obecnie blisko 52 tysiące firm i podmiotów, z których większość to małe oraz średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 1,5 mln osób i generujące obroty przekraczające wartość 365 mld euro.

- W obliczu wyzwań stawianych przed europejskimi firmami, pracujemy nad tym, by nasze Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy stawały się coraz bardziej międzynarodowe, by przyciągnąć nowe firmy z różnych stron świata. Tworzymy coraz bardziej światową przestrzeń biznesową, by dać możliwość nawiązania nowych kontaktów, wchodzenia na nowe rynki. Jesteśmy obecni na wielu wydarzeniach branżowych w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie. W maju 2024 podczas Plastpolu oferty prezentowało ponad 600 wystawców z 31 krajów. Wiele wskazuje na to, że poziom targów w maju 2025 będzie wyższy  - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. - Zainteresowanie udziałem w tegorocznym wydarzeniu jest bardzo duże. Marki Plastpol i Targi Kielce są doskonale znane, firmy darzą je zaufaniem, chcą tu prezentować swoje produkty. W gronie wystawców Plastpolu jest już wiele nowych firm, także dużych, z różnych stron świata. Wybierają powierzchnię wystawienniczą, zdradzę, że są to także okazałe stoiska - przekazuje Kamil Perz.     

XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się w dniach 20-23 maja 2025 w Targach Kielce. Rejestracja dla wystawców na targikielce.pl/plastpol

 

 

 

 

Polecane aktualności
25 marca 2025
„Konkurencyjność i cyrkularność europejskiej branży tworzyw sztucznych” - to temat przewodni XVIII edycji corocznego spotkania branży tworzyw sztucznych. Wydarzenie organizowane przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych odbędzie się 19 maja w Kielcach, w przeddzień XXIX Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL.
24 marca 2025
Największe wydarzenie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w tej części Europy startuje już 20 maja 2025 w Targach Kielce. Wszystkie hale ośrodka podczas Międzynarodowych Targów PLASTPOL wypełnią setki firm z około 30 krajów. Zwiedzający mogą być pewni prezentacji najnowszych światowych technologii i produktów. Bilety już można kupować na stronie plastpol.com
18 marca 2025
Recykling staje się coraz bardziej istotny w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych z kilku kluczowych powodów – zarówno ekonomicznych, środowiskowych, jak i regulacyjnych. Te kwestie wybrzmią także podczas XXIX Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, które odbędą się w dniach 20-23 maja 2025 w Targach Kielce.
23 stycznia 2025
Priorytetowa inwestycja Targów Kielce wchodzi w fazę realizacji. W czwartek, 23 stycznia została podpisana umowa z firmą Strabag, która zaprojektuje i wybuduje nową halę wystawienniczą i przebuduje już istniejącą. Połączona przestrzeń obydwu obiektów to w sumie ponad 15 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w parterze i 3000 na antresoli.
14 stycznia 2025
Kolejni wystawcy i wzmocnione relacje – ekipa targów Plastpol wróciła z targów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z ogromną satysfakcją i zrealizowanymi celami.
08 stycznia 2025
Arab Plast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych dla przemysłu tworzyw sztucznych na Bliskim Wschodzie. Wśród wystawców jest także zespół Plastpolu. - Prowadzimy wiele efektywnych rozmów. Kolejne nowe firmy zapowiadają udział w naszych majowych targach w Kielcach - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol.
06 grudnia 2024
Targi w Stambule są dla zespołu Plastpolu bardzo intensywnym i owocnym czasem. Dyrektor projektu Kamil Perz z ekipą z Targów Kielce spotykają się z wieloma firmami, które z zainteresowaniem rozmawiają o udziale w targach Plastpol w maju 2025.
04 grudnia 2024
Publikacja “Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania, perspektywy" prezentuje najważniejsze dane dotyczące polskiego przemysłu chemicznego w 2023 roku. Raport zawiera także Manifest Polskiej Chemii, który określa priorytety na kolejne lata.