aktualnosci-edukacja2011.jpg
Tegoroczna edycja targów EDUKACJA jest rekordowa pod względem liczby uczestników i zajętej powierzchni wystawienniczej

Brytyjski ekspert i pierwszy podręcznik elektroniczny

17 marca 2011
Rekordowe targi EDUKACJA w Kielcach

Źródło: www.rynek-ksiazki.pl

W środę 16 marca zostały otwarte XVI Targi Edukacyjne EDUKACJA w Kielcach. Będą trwały do piątku 18 marca. Jest to największy w kraju przegląd książek edukacyjnych i pomocy szkolnych połączony z szeroką ofertą szkół wszystkich szczebli, aż po szkoły wyższe, skierowaną do młodzieży regionu świętokrzyskiego.

– XVI edycja Targów EDUKACJA jest rekordowa. O 20 proc. zwiększyła się w tym roku powierzchnia wystawiennicza w stosunku do roku ubiegłego, a liczba uczestników wzrosła o 50 wystawców – powiedziała Bożena Staniak, wiceprezes Targów Kielce podczas uroczystości otwarcia imprezy. Nasza wystawa, ciesząca się niezmiennie ogromną frekwencją, przyciąga tysiące uczniów, przedstawicieli samorządów, dyrekcji szkół, nauczycieli i pedagogów. W 2010 roku na targi „Edukacja” przyszło blisko 11 tysięcy zwiedzających. Spodziewamy się, że w tym roku targi te odwiedzi podobna liczba zainteresowanych. Powód jest jeden – to właśnie tutaj można zapoznać się ze wszystkim, co najnowocześniejsze w oświacie i wychowaniu. Targi „Edukacja” to nie tylko prezentacja podręczników i książek dla uczniów, studentów oraz nauczycieli, ale również propozycje związane z nauką, kształceniem oraz zdobywaniem wiedzy i umiejętności. Na kieleckich targach prezentowana jest bogata oferta podręczników dla wszystkich poziomów nauczania, kompletne wyposażenie placówek oświatowych oraz oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych i wyższych z całej Polski – dodała Bożena Staniak.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele kieleckich uczelni: prof. Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej i prof. Janusz Król, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a także Alina Sarnecka z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Piotr Dobrołęcki, przewodniczący Rady Programowej Targów „Edukacja”, który z uznaniem podkreślił, że władze Kielc wspierają placówki kultury, w tym księgarnie, stosując preferencyjne stawki wynajmu lokali miejskich. Oficjalnego otwarcia Targów dokonał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Targi „Edukacja” to jedyna tego typu wystawa w Polsce z udziałem wszystkich największych wydawnictw edukacyjnych, a wśród nich Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Nowej Ery, Mac Edukacja, Langenscheidt Polska, Res Polona, Zamkor czy Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro.

Podczas targów zaplanowano blisko 80 wydarzeń - konferencji, warsztatów, różnego typu prezentacji, spotkań i akcji, z których szczególne znaczenie ma Ogólnopolskie Forum Dyrektorów, w tym roku odbywające się po hasłem „Od kredy do tablicy interaktywnej, czyli polska szkoła między tradycją a nowoczesnością” – z udziałem blisko 500 osób reprezentujących kierowniczą kadrę oświatową. Uczestnikami forum będą również delegaci zagranicznej wizyty studyjnej - przedstawiciele placówek oświatowych z krajów europejskiej, którzy przyjechali na zaproszenie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Podobnie znaczącymi wydarzeniami są: Forum Kuratorów z udziałem kuratorów z całej Polski oraz Forum Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej zatytułowane „Wczesna edukacja na miarę każdego dziecka” z udziałem dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej, świetlic szkolnych, wizytatorów i doradców metodycznych.

Pierwszego dnia Targów „Edukacja” znaczącym wydarzeniem było wystąpienie brytyjskiego eksperta edukacyjnego Colina Rose’a, który jest gościem specjalnym kieleckiej imprezy, oraz prezentacja wydawnictwa Nowa Era, które przedstawiło „Multibook”, pierwszy dopuszczony przez MEN podręcznik elektroniczny. Jak poinformowali dyr. wydawnicza Anna Karniej i Łukasz Miska, menadżer marketingu, podręcznik ten został przetestowany w rok szkolnym 2010/2011 i zostanie wprowadzony do szkół od września tego roku.

Program towarzyszący w czwartek, drugiego dnia Targów „Edukacja”, rozpocznie się od wystąpienia mec. Joanny Hetman z kancelarii Patrimonium, która przedstawi prawne możliwości windykacji kar nakładanych na czytelników bibliotek za nieterminowy zwrot wypożyczanych książek.

Po południu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej ze studentami bibliotekoznawstwa spotka się Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. Tematem spotkania będzie polityka kulturalna państwa – czy jest, a jeśli jest to czy jest potrzebna? Wieczorem odbędzie się gala targowa, podczas której zostaną wręczone tradycyjne nagrody dla wystawców. Do konkursu, w którym przewidziano ponad 15 nagród, napłynęło 65 zgłoszeń. Na cele komisji konkursowej stoi prof. Regina Renz, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas tej uroczystości zostaną – po raz trzeci – wręczone nagrody Kallimacha przyznane przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i Targi Kielce.