Aktualności
Targi Kielce w Centralnym Klastrze Wodorowym. Cel to zeroemisyjność
Centralny Klaster Wodorowy imienia Braci Łaszczyńskich został powołany przez Świętokrzyską Grupę Industria (dawniej Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych) jesienią 2021 roku. Dziś liczy 50 podmiotów – instytucji, samorządów i firm. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 000 ton rocznie.
W czasie targów odnawialnych źródeł energii Enex w Kielcach, w środę, 8 marca, do klastra dołączyli kolejni członkowie. Są to Targi Kielce, Emprom z branży budownictwa energetycznego, Heat not Lost świadcząca usługi energetyczne, Kielecki Park Technologiczny oraz Go&Management, która służy profesjonalnym doradztwem w dziedzinie zarządzania realizacją złożonych projektów inwestycyjnych.
- Od 25 lat organizujemy targi odnawialnych źródeł energii. Już ćwierć wieku temu staraliśmy się przekonywać, że jest przyszłość przed energią odnawialną. Jednak przez pierwsze dwie dekady to były nieduże targi, zajmujące jedną halę. W przeszłości organizowaliśmy też ogólnopolskie konferencje na temat energii jądrowej, ale zainteresowanie było nikłe. Dziś się to zmienia, co widzimy też po frekwencji na naszym wydarzeniu. Targi Enex wypełniają wszystkie siedem hal naszego ośrodka, a zainteresowanie ze strony zwiedzających przerosło nasze oczekiwania – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.
Trwająca jeszcze w czwartek, 9 marca, w Targach Kielce wystawa okazała się największym wydarzeń branży odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Targi Kielce są nie tylko miejscem, gdzie o zielonej energii się mówi. Ośrodek przystąpił do klastra wodorowego, gdyż sam kładzie duży nacisk na zeroemisyjność. Przygotowuje się do takich inwestycji jak instalacja paneli fotowoltaicznych i termomodernizacja hal. Będą też montowane urządzenia wykrywające punkty utraty ciepła.
/MŚ/