20240307-105001.jpg
Rozmowa z księdzem Rafałem Dudałą.

Centrum Duszpasterskie Wesoła54 z Sacroexpo! Będzie oratorium ikonograficzne i konferencja o przyszłości kościoła w Polsce

18 marca 2024
Dr hab. prof. UJK, ksiądz Rafał Dudała, twórca Centrum Duszpasterskiego Wesoła54 to wieloletni przyjaciel Wystawy Sacroexpo. O dotychczasowej współpracy z nami i ciekawej propozycji konferencji jaką przygotowuje na tegoroczną edycję targów opowiedział w trakcie krótkiej rozmowy.

#25latsacroexpo #jubileuszsacroexpo #sacroexpo

Od kiedy trwa współpraca targów Sacroexpo z Centrum Duszpasterskim Wesoła54?

- Jeżeli mierzyć to latami, to z powodzeniem można nazwać to już przyjaźnią. Od kiedy? Od początku istnienia centrum duszpasterskiego, które w tym roku przeżywa swój jubileusz 10-ciolecia. Więc jeżeli mówimy o historii tego miejsca jakim jest Wesoła54 to trzeba też mówić o historii relacji między Wesołą, a Sacroexpo.

Sacroexpo, to jedne z niewielu targów organizowanych w kieleckim ośrodku wystawienniczym, które odbyły się także w czasie pandemii. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 było z nami w tym czasie, organizując kilka z konferencji, które przyciągnęły wielu zwiedzających. Jak ksiądz wspomina te czasy? A także czy może potwierdzić to, że ta współpraca i spotkania bezpośrednio na targach też nam bardzo pomogły w tych trudnych czasach?

- Przyjaciół poznaje się w biedzie, a czas pandemii to była taka bieda właśnie i było czymś oczywistym, że będziemy szukali z szefostwem targów takich form, które pozwolą podtrzymać tradycje. To po pierwsze. Ale po drugie odpowiedzą na ten niełatwy czas, który przeżywaliśmy. Pamiętam rzeczywiście organizację, towarzyszące temu kulisy. I sam przebieg konferencji, która wtedy była próbą mierzenia się z odpowiedzią na pytanie - jak podtrzymywać w sobie zainteresowanie, jak rozwijać elementy kultury właśnie w czasie pandemii i to potwierdziło z jednej strony zaangażowanie Centrum Wesoła54, przestrzeń kultury, a zarazem Sacroexpo jako propozycję wystawienniczą - w szerszym niż tylko religijnym kontekście.

Była mowa o kulturze, o ikonach, a także o wielu innych tematach, w trakcie różnych konferencji, które odbyły się już na przestrzeni tych lat. Czy może nam ksiądz zdradzić, co planujecie w tym roku dla naszych zwiedzających?

- Szukamy takiego tematu, którego jeszcze nie było. Na rok jubileuszowy dla Sacroexpo i również dla Wesołej, zaplanowaliśmy konferencję, która będzie próbą odpowiedzi na pytanie o przyszłość kościoła w Polsce. Dla zintensyfikowania i zaproszenia - chcę dodać, że na ten temat będą głos zabierały osoby świeckie. One ze swojego doświadczenia i ze swojego punktu widzenia, ale także w poczuciu odpowiedzialności za kształt religii w Polsce, kształt chrześcijaństwa, kształt katolicyzmu, z całą pewnością odważnie i ze śmiałą propozycją będą zabierać głos. Już teraz o tym myślimy, teraz zapraszamy.

Wspomniał ksiądz o oratorium ikonograficznym, miejscu wyciszenia - od targowego zgiełku oczywiście, ale także modlitwy. Czy to miejsce będzie również temu służyło w tym roku podczas Sacroexpo?

- Absolutnie tak, to jest jakiś fenomen, który w toku rozmów i z roku na rok planowania naszej obecności Wesołej - na targach, zrodził się. I podtrzymujemy ten zwyczaj. Kapitalna inicjatywa, która stanowi pewnego rodzaju, jeżeli nie przeciwwagę, bo przecież targi mają określony cel, to z całą pewnością dopełnienia. Przy tym zgiełku, przy podpisywaniu umów, przy całej gamie różnego rodzaju ofert, propozycji, dyskusji, debat - nagle jest możliwość po prostu wejść, wyciszyć się w towarzystwie pięknych ikon przy sączące się muzyce można się po prostu w jakimś stopniu zatrzymać. Temu służy Oratorium.

 Przed wystawą Sacroexpo i Centrum Duszpasterskim Wesoła54 wyjątkowe jubileusze - 25-lecie targów i 10-lecie Centrum. Czego możemy sobie życzyć z okazji tych jubileuszy?

- Piękne pytanie, które jest i zobowiązaniem. Ja może, tak odpowiadając wprost, i dyktowane troszeczkę też tym, co się u nas dzieje - wdzięczni za ten miniony czas, byśmy nie ustawali i w sposób kreatywny, otwarty, twórczy w konsekwencji, podtrzymując wzajemne relacje - szukali takich przestrzeni, w których będziemy mogli potwierdzać związek sakrum z kulturą, z debatą, z dialogiem, z poszukiwaniem człowieka.

 Dziękujemy bardzo. Mamy nadzieję, że Wystawa Sacroexpo spełnia tę funkcję i jest miejscem, gdzie sztuka, kultura i biznes przeplatają się wzajemnie, ale jest też miejscem – spotkania, wyciszenia i wytchnienia. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Zapraszamy do udziału w jubileuszowej 25. edycji Wystawy Sacroexpo od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce. 

Wstęp na targi jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.