461477649-417768248031912-4164401143074532058-n.jpg
Krzysztof Urbanowicz od ponad 25 lat prowadzi szkolenia w Polsce i za granicą.

Co sztuczna inteligencja i Chat GPT może zrobić dla księgowych oraz doradców podatkowych? Odpowiedź na MKBR!

27 września 2024
Jednym z punktów programu drugiego dnia 5. Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Centrum Kongresowym Targów Kielce była prezentacja ekspercka o możliwościach wykorzystania AI oraz Chatu GPT w pracy księgowych i doradców podatkowych. Zastosowanie znalazła w kilkunastu obszarach.

Technologie sztucznej inteligencji (AI), takie jak Chat GPT, wywracają do góry nogami wiele branż. W dziedzinach takich jak księgowość i doradztwo podatkowe, gdzie kluczowe są precyzja i sprawność działania, wdrożenie AI może stanowić prawdziwą rewolucję. Dzięki AI możliwe jest automatyzowanie powtarzalnych zadań, redukcja ryzyka popełniania błędów oraz zaawansowana analiza danych, co ułatwia podejmowanie bardziej trafnych decyzji. Firmy, które jako pierwsze zdecydują się na zastosowanie tych nowoczesnych rozwiązań w swojej codziennej działalności, będą mogły podnieść swoją wydajność, oszczędzić czas, zasoby oraz pieniądze.

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji i chatu GPT w trakcie 5. Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych mówił Krzysztof Urbanowicz - prezes Next Levels, firmy szkoleniowo-doradczej specjalizującej się w takich zagadnieniach.

- Sztuczna inteligencja i Chat GPT mają ogromny potencjał w księgowości i doradztwie podatkowym, ale jak każde narzędzie muszą być wykorzystywane z rozwagą. Mogą w znaczny sposób przyspieszyć procesy, ale nie zastąpią naszej wiedzy, intuicji, doświadczenia i czujności, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych. Warto już teraz uczyć się, jak pracować z chatem GPT. Ci księgowi, którzy będą umiejętnie korzystać ze sztucznej inteligencji, staną się bardziej efektywni i konkurencyjni na rynku. Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych, ale Ci księgowi, który nauczą się efektywnie korzystać z takiego narzędzia jak Chat GPT, staną się nie do zastąpienia w tak dynamicznie zmieniającym się świecie – podkreślał Krzysztof Urbanowicz.

Krzysztof Urbanowicz w swoim wystąpieniu przedstawił 12 zadań i obszarów, w jakich można zastosować narzędzia sztucznej inteligencji:

  1. Zarządzanie i analiza danych w Excelu
  2. Łatwy dostęp do wiedzy księgowej
  3. Analiza kondycji finansowej
  4. Analiza rentowności
  5. Identyfikacja ryzyk w płynności finansowej
  6. Analiza wydajności kapitałowej
  7. Wykrywanie nieprawidłowości w wydatkach
  8. Tworzenie scenariuszy finansowych
  9. Optymalizacja podatkowa
  10. Wsparcie w audytach
  11. Raporty ESG
  12. Odpowiedzi na zapytania klientów

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych to największe i najważniejsze wydarzenie dla branży finansowej w Polsce, które już po raz piąty organizowane jest w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
02 października 2024
Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw w formie pożyczek inwestycyjnych i obrotowych, skierowanych do firm prowadzących pełną księgowość i osiągających odpowiednie przychody. W szczególności, ARP wymaga prowadzenia pełnej księgowości od firm, które korzystają z jej programów wsparcia, np. pożyczek na inwestycje w modernizację oraz pożyczek obrotowych wspierających płynność finansową​.
27 września 2024
Specjaliści z firmy Faktura.pl podzielili się z uczestnikami V Kongresu MKBR ciekawymi informacjami oraz wieloma studiami przypadku na temat przyspieszenia pewnych procesów w pracy księgowych. Prelekcja pod tytułem „Jak poprzez automatyzację procesów zwiększyć rentowność i konkurencyjność biura rachunkowego?” cieszyła się dużym zainteresowaniem.
26 września 2024
Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla księgowych? Czy wystarczy zacząć korzystać z narzędzi wspomagających pracę, by zwiększyć jej efektywność? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Beata Kostrzycka, Dyrektor ds. Rozwoju, wFirma podczas swoich warsztatów na V MKBR.
26 września 2024
Biura rachunkowe, podobnie jak wiele innych małych i średnich przedsiębiorstw, chcą być obecne w przestrzeni publicznej. O tym, jak prawidło określić strategię marketingową, dopasowaną do ich potrzeb rozmawiali w jednym z paneli podczas MKBR Wiktor Krasa, Jacek Wojtachnio i Matt Kosmaczewski.
26 września 2024
Po raz piąty branża rachunkowa spotyka się w Targach Kielce, aby podczas jednej z największych konferencji porozmawiać o tym, co napędza biura do działania, co trapi księgowych i co wzmacnia pozycję doradców podatkowych. Kongres potrwa przez dwa dni.
24 września 2024
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, w strefie Work Life Balance, wystawca Konkret Plus we współpracy z Action SA oraz ACCO Brands przygotuje wyjątkowe miejsce dedykowane pracownikom biur rachunkowych – Pokój Księgowej. Ta przestrzeń będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna, zapewniając komfort i ergonomię pracy w zgodzie z najnowszymi przepisami prawa.
23 września 2024
Euro-Tax.pl jest liderem usług podatków zagranicznych w Polsce. Od ponad 20 lat zajmuje się profesjonalną obsługą Polaków w zakresie zwrotu podatków oraz zasiłków za pracę za granicą. Do tej pory, z sukcesem pomogli odzyskać 1 mld zł dla ponad 550 tys. Polaków.
16 września 2024
Firma MWC, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań dla sektora finansowego i księgowego, będzie jednym z wystawców podczas nadchodzącego Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania innowacyjnych narzędzi, które mają na celu usprawnienie pracy biur rachunkowych oraz zwiększenie efektywności procesów księgowych.