Aktualności
Coraz mniej czasu mają samorządy na ewidencję szamb i domowych oczyszczalni ścieków. Przewidziane wysokie kary dla gmin i mieszkańców
Nowelizacja prawa wodnego i innych ustaw nałożyła na posiadaczy szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków obowiązek posiadania umowy na odbiór nieczystości ciekłych przez firmę asenizacyjną, a także na przechowywanie dowodów uiszczenia opłat za wywóz nieczystości. Nowe obowiązki spadły również na samorządy, które muszą ustalić, ile szamb i przydomowych oczyszczalni jest na ich terenie, a także czy ich właściciele mają podpisane umowy na ich opróżnianie.
Samorządy do końca kwietnia 2024 roku muszą przekazać właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i właściwemu dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, sprawozdanie z kontroli za poprzedni rok kalendarzowy, dotyczącej gospodarowania nieczystościami ciekłymi. Za brak wypełnienia tych obowiązków gminy mogą otrzymać karę grzywny w wysokości nawet 50 tys. zł.
Kary mogą dotyczyć również właścicieli szamb. Gminy mogą skontrolować czy nieczystości wywożone są z gospodarstwa przez uprawnioną do tego firmę oraz czy szambo jest zbudowane zgodnie z przepisami prawa. Za wszelkie uchybienia, właścicielowi nieruchomości grozi kara w wysokości nawet 5 tys. zł.
Jednym z głównych obszarów tematycznych targów Ekotech jest gospodarka wodno-ściekowa, w tym oczyszczanie ścieków przemysłowych i komunalnych. W trakcie targów prezentowane są innowacyjne rozwiązania usprawniające walkę ze ściekami oraz zanieczyszczeniami, które mają ogromny wpływ na ochronę środowiska.
Na Targi Ekotech zapraszamy od 10 do 11 kwietnia 2024 roku.
/MSi/