Aktualności
Czas na dostosowanie cmentarzy do zmian klimatu. Prezentacja podczas NECROEXPO
Doktor Długozima szeroko opisywała warunki „Zagospodarowania cmentarzy pod kątem zmian klimatycznych”. Mówiła o konieczności dążenia do tego, by cmentarze były integralną częścią lokalnego krajobrazu i zostały wpisane w politykę zrównoważonego rozwoju, w tym dbały o to, by maksymalnie niwelować ocieplane klimatu. – Wedle prognoz, wraz z ocieplaniem klimatu, będzie rosła liczba zgonów – zaznaczała.
W politykę zrównoważonego rozwoju wpisują się takie działania, jak recykling, niskoemisyjność, oszczędność, zatrzymywanie wody w okresie intensywnych opadów i wykorzystywanie jej w czasie suszy. Idąc dalej, cmentarze mogą być oazą do życia zwierząt i roślin. Na Zachodzie takie tereny bywają pielęgnowane bez pestycydów.
- Cmentarz zrównoważony powinien jak najmniej obciążać środowisko emisją zanieczyszczeń. Co ważne, należy ograniczać anektowanie kolejnych przestrzeni na pola grobowe. A jeśli już tak się dzieje, to należałoby posadzić nowe rośliny wokół terenu w miejsce tych wykarczowanych z przejmowanego – wyjaśniała Anna Długozima. – Cechą nekropolii zrównoważonej jest także jej prospołeczność oraz wpisywanie się w lokalny system przyrodniczy i krajobrazowy.