Aktualności
Czwórka uczniów z Polski mają szansę na lot w kosmos! Targi Kielce łączą siły z POLSA oraz Fundacją Endevour Scholarship dla przyszłości młodzieży
„Endeavour” zachęca młodzież do bycia naukowcami, inżynierami i odkrywcami
Inicjatorem programu stypendialnego „Endeavour” był płk Alfred Merrill Worden - astronauta, pilot modułu dowodzenia „Endeavour” podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Program został stworzony w 2019 roku. W tym samym roku płk Worden był honorowym gościem MSPO w Targach Kielce. Podczas swojej wizyty przekazał na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie.
Pracę pułkownika Wordena kontynuuje pilot modułu księżycowego Apollo 16, generał brygady Charlie Duke, spotykając się ze stypendystami podczas wybranych ceremonii wręczenia nagród i inspirując setki osób. Tak było podczas obozu „kosmicznego” w latach 2022 i 2023.
– Częścią DNA naszej firmy jest wspieranie młodzieży w poszerzaniu wiedzy oraz ciągłe inspirowanie jej, by związała swoją przyszłość z obronnością, sektorem lotniczym oraz naukowym – mówił Peter Mckenna – wiceprezydent Kallman Worldwide Inc.
Stypendium „Endevour” Ala Wordena przyznawane jest uzdolnionym uczniom z wybranych krajów z całego świata na udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama, USA. Ośrodek ten działa od 1982 roku. Dotychczas przeszkolił ponad 900 000 osób, z których kilku zostało astronautami. Stypendium „Endeavour”, nazwane na cześć Ala i jego statku kosmicznego, pokrywa wszystkie wydatki za dojazd i tygodniowe, praktyczne szkolenie astronautów w tym ośrodku.
– Jestem szczęśliwy, że taki program trafił do Polski. Ja mogę ze swojej strony wyrazić tylko zazdrość. Moje pokolenie o takich możliwościach mogło tylko pomarzyć – skomentował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
– To stypendium pozwoli młodym ludziom w Polsce mocno zainteresować się kosmosem, nowymi technologiami, inżynierią, jak i pokazać swoje zainteresowania szerokiej publiczności – mówił płk. Marcin Mazur – wiceprezydent Polskiej Agencji Kosmicznej.
Z każdego kraju w drodze konkursu wyłanianych jest 4 uczniów (w wieku 15-18 lat) oraz ich opiekun. Udział w szkoleniu nie tylko inspiruje kolejne pokolenie odkrywców, ale również pomaga wpływać na ich kariery i tworzyć więzi na całe życie.
Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu.
Program jest finansowany dzięki wsparciu firm z sektora prywatnego i publicznego oraz osób, które podzielają pasję Ala Wordena do inspirowania przyszłych pokoleń do międzynarodowej współpracy i poszerzana wiedzy.
/YY/