Elektryczne-drogi.jpg
Drogi wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych.

Drogi indukcyjne do ładowania samochodów elektrycznych? Takie powstają już w Szwecji, Norwegii i we Francji!

26 lipca 2024
Wdrożenie w życie innowacyjnego rozwiązania w postaci dróg posiadających funkcję bezprzewodowego ładowania aut elektrycznych to duże wyzwanie, które jednak znacząco wpłynie na elektryfikację sektora transportowego. Pozwoli zmniejszyć również emisję dwutlenku węgla w sektorze transportowym. Ostatni odcinek takiej drogi w Europie zainstalował m.in. izraelski startup Electreon Wireless.

Największą bolączką posiadaczy elektryków jest niewystarczający zasięg i czas spędzany przy ładowaniu. Skutecznie odstraszają rozwiązania w postaci większych baterii czy szybszych ładowarek, które mogą z jednej strony zwiększyć ślad węglowy, a z drugiej strony zwiększyć masę własną pojazdów.  Codzienne pokonywanie setek kilometrów dotyczy pojazdów takich jak autobusy, ciężarówki czy taksówki, a czasami również aut osobowych. Zgodnie z danymi podawanymi przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, aż 61 proc. wszystkich punktów ładowania na terenie Unii Europejskiej zlokalizowane jest w zaledwie 3 krajach, w Holandii, Niemczech oraz Francji. Dla porównania, do dyspozycji posiadaczy zelektryfikowanych pojazdów w Holandii jest ponad 144 tys. ładowarek, podczas gdy w Chorwacji punktów ładowania jest niespełna 1,1 tys.

Ładowanie bezprzewodowe elektryków

Jak oceniało już w 2023 roku francuskie Ministerstwo Transportu, technologia pozwalająca na ładowanie samochodów elektrycznych w trakcie jazdy, czy stania w korku, pozwoliłaby na zmniejszenie emisji CO2 w branży transportowej o blisko 90%. Pojawiły się również ambitne plany, które dotyczyły zbudowania dwukilometrowego odcinka zelektryfikowanej drogi na jednej z głównych tras Francji tj. autostradzie A10 między Paryżem a Bordeux.

W lipcu 2024 roku w Norwegii, w miejscowości Trondheim innowacyjną technologię w postaci dróg posiadających funkcję bezprzewodowego ładowania aut elektrycznych zastosowano w transporcie publicznym. Pierwsze autobusy będą korzystać z bezprzewodowego ładowania na odcinku około 100 metrowym.  Jak podaje izraelski startup Electreon Wireless na swoim profilu na Linkedin, jest to przełomowy projekt, który pokazuje, w jaki sposób ładowanie bezprzewodowe może zrewolucjonizować systemy autobusów elektrycznych. To umożliwi mniejszym akumulatorom zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Po stworzeniu pełnego odcinka drogi, w przyszłości mogłyby skorzystać z niego również ciężarówki, taksówki, czy auta osobowe.

Plany budowy elektrycznych, inteligentnych dróg w Europie zapowiedziano także m.in. w Niemczech.

Podczas targów Enex w Targach Kielce temat elektromobilności i aut elektrycznych jest jednym z głównych punktów dyskusji. Wydarzenie przyciąga przedstawicieli salonów samochodowych, którzy prezentują najnowsze modele elektryków dostępnych na rynku. Wśród zaproszonych gości znajdują się również wybitni eksperci, których wkład w rozwój sektora elektromobilności jest nieoceniony, a ich wiedza i doświadczenie stanowią cenne źródło informacji dla uczestników targów. Serdecznie zapraszamy na ENEX, który odbędzie się od 18 do 19 lutego 2025 roku w Kielcach.

/MSi/

Polecane aktualności
11 lipca 2024
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PESA) wraz z Targami Kielce zapraszają na drugą edycję dwudniowego forum PESA SMART ENERGY . Spotkanie organizowane w 2024 roku przyciągnęło setki uczestników, a echa Forum nie milkły przez długie tygodnie po zakończeniu targów. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się od 18 do 19 lutego 2025 roku w kieleckim ośrodku wystawiennniczym.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
18 kwietnia 2024
Współtworzymy dwudniowe wydarzenie o nazwie „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”, która odbędzie się od 24 do 25 kwietnia w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do omówienia kluczowych aspektów dotyczących przyszłości polskiej energetyki.