400075210-186981691075512-6936300941285107283-n.jpg
– Rolnicy są bardzo otwarci na nowe technologie, jeżeli tylko przynoszą im korzyści ekonomiczne, ułatwiają i przyśpieszają prace – zaznacza Maciej Dusza.

Dron „spada z nieba”... rolnikom. O wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych w Targach Kielce

23 listopada 2023
- Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków… Dron ułatwia, usprawnia prace, roboty wykonuje bardzo precyzyjnie nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów – mówił  Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas  konferencji II International Drone Event - Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

W ostatnich latach  postępy w dziedzinie technologii dronów znalazły zastosowanie w wielu branżach, a jednym z obszarów, który czerpie z tych korzyści, jest rolnictwo. Drony w rolnictwie stanowią rewolucję, umożliwiając precyzyjne monitorowanie pól uprawnych, optymalizację procesów agrotechnicznych i zwiększenie efektywności gospodarstw. – Rolnicy są bardzo otwarci na nowe technologie, jeżeli tylko przynoszą im korzyści ekonomiczne, ułatwiają i przyśpieszają prace – zaznacza Maciej Dusza.  

Specjalista podczas drugiej konferencji International Drone Event - Świat Pomiarów w Targach Kielce szczegółowo omówił efektywne wykorzystanie dronów rolniczych europejskiej produkcji ABZ Innovation nad polskimi polami. Jednym z kluczowych zastosowań dronów w rolnictwie jest zdalne monitorowanie i ocena stanu upraw. Wyposażone w zaawansowane sensory, drony są w stanie zbierać dane dotyczące wilgotności gleby, poziomu składników odżywczych czy rozmieszczenia szkodników. Te informacje pomagają rolnikom w dostosowaniu ilości stosowanych nawozów i pestycydów, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko. Urządzenia skracają czas zbierania informacji – dron szybko przeleci nad dużą powierzchnią, co pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki na polu.

- Drony multispektralne wykorzystujemy do opracowania mapy zmiennej aplikacji nawozów azotowych, mapy oprysku zbiorczego herbicydem, wykonujemy pomiary zasięgu zasiewów, mapy wskaźnikowe DVI, czy prowadzimy monitoring kondycji pola – wyjaśnia Maciej Dusza.     

O dronach do zabiegów agrotechnicznych w Targach Kielce  

Rolnicy coraz częściej chcą wykorzystywać drony do zabiegów agrotechnicznych, jak opryski. – W Polsce nadal obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która zabrania takich prac. My je wykonujemy na Węgrzech, w tym kraju zgodnie z prawem można je przeprowadzać. Liczymy, że w przyszłym roku w naszym kraju będzie też to możliwe – zaznaczył ekspert z AgriSky.

 

Jak wyjaśnia, opryski dronem chcą wykonywać plantatorzy kukurydzy, słonecznika, warzyw, dużych upraw tradycyjnych, jak pszenica, czy rzepak. – Wjazd w uprawę ciągnikiem niesie konsekwencje w postaci strat w uprawach. Szacuje się, że ścieżki technologiczne mogą zabierać nawet 12 procent zbiorów. Przy mniejszych areałach taka ilość może nie mieć znaczenia, ale przy kilkuset hektarach to już jest zasadnicza różnica – tłumaczy. – Na możliwość korzystania z dronów czekają także właściciele winnic. Winorośla często ulokowane są na wzgórzach, po których trudno poruszać się traktorem. Zatem dla wielu plantatorów dron po prostu „spada z nieba”.    

 

Jak podkreśla Maciej Dusza, dron nie wyprze tradycyjnych maszyn, ale znakomicie je uzupełni. Dzięki dokładnym danym i efektywniejszym procesom zarządzania gospodarstwem, rolnicy mogą zoptymalizować zużycie środków ochrony poprzez precyzyjne celowe ich roznoszenie w miejsca, które potrzebują reakcji. Takie działanie ma kluczowe znaczenie także w kontekście zrównoważonego rolnictwa.  Wprowadzenie dronów do rolnictwa to krok w kierunku nowoczesnej, zrównoważonej i inteligentnej gospodarki rolnej.

 

Konferencja II International Drone Event - Świat Pomiarów trwa w Centrum Kongresowym Targów Kielce jeszcze w piątek, 24 listopada.

/MS/

 

 

Polecane aktualności
23 listopada 2023
Najnowszy skaner laserowy do drona - DJI Zenmuse L2, który wyróżnia się wyższym poziomem precyzji oraz imponującym zasięgiem zaprezentowała w Centrum Kongresowym Targów Kielce firma NaviGate.
23 listopada 2023
W ostatnich latach fotogrametria multispektralna z użyciem dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych (UAV), stała się kluczowym narzędziem w dziedzinie pomiarów i monitoringu. Ta innowacyjna technologia oferuje szereg korzyści, zwiększając precyzję i efektywność pomiarów, zwłaszcza w obszarze nauk geoprzestrzennych, rolnictwa, leśnictwa czy ochrony środowiska.
23 listopada 2023
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są do rozmaitych zadań i stanowią ważne wsparcie technologiczne w wielu branżach i sektorach gospodarki. Jednym z nich jest geodezja. Obecni podczas International Drone Event eksperci, dzielili się wiedzą m.in. o przepisach prawa, metodach pomiarów i wykorzystaniu dronów do pracy w terenie.
23 listopada 2023
O najnowszych technologiach dronowych, sztucznej inteligencji i systemach pomiarowych rozmawiają specjaliści w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Prezentują drony do oceny stanu powietrza i upraw, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej! Swoją premierę będzie miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2 - niezwykle skuteczny nawet w obszarach o gęstej roślinności.
07 listopada 2023
Drony do monitoringu oraz identyfikacji obszarów leśnych, a także do zbierania danych i dokumentacji – to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań dla leśnictwa jakie prezentowane będą już od 23 do 24 listopada w trakcie konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów. Będzie można zapoznać się z działaniem najnowszego skanera laserowgo do drona, który sprawdza się nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności.
30 października 2023
Już od 23 do 24 listopada podczas IDE-Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbędzie się premiera najnowszego skanera laserowego do drona - DJI Zenmuse L2, który wyróżnia się jeszcze wyższym poziomem precyzji oraz imponującym zasięgiem. Nowość zaprezentuje firma NaviGate – autoryzowany dystrybutor w Polsce i Złoty Partner marki DJI Enterprise.
25 października 2023
Technologie dronowe są obecnie coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w budownictwie. Stosują je firmy budowlane, które chcą poprawić wydajność, zredukować koszty, zwiększyć bezpieczeństwo oraz poprawić efektywność. Korzyści płynące z zastosowania dronów w tym sektorze przedstawią prelegenci konferencji IDE-Świat Pomiarów już od 23 do 24 listopada w Kielcach.
23 października 2023
Zespoły Projektowe w JSW Nowe Projekty posiadają doświadczenie w różnych obszarach branży lotniczej w tym wykonywania lotów BSP poza zasięgiem wzroku do 25kg maks. masy startowej, projektowanie oraz budowę elementów i systemów BSP, a także rozwój oprogramowania stosowanego w BSP. Swoje dokonania zaprezentują podczas IDE-Świat Pomiarów.