459625177-485982701071325-1299855319489451118-n.jpg
Foundry Goes Green na targach METAL.

Seminarium Foundry Goes Green po raz drugi na targach METAL

24 września 2024
Podczas tegorocznych targów technologii dla odlewnictwa METAL już po raz drugi zorganizowano seminarium Foundry Goes Green. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. Nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali.

Odlewnictwo jest przemysłem energochłonnym i jednocześnie o wysokiej emisyjności CO2. Wysokie ceny energii i kary za zanieczyszczanie środowiska wymuszają zatem zmiany - poszukiwanie nowych technologii i oczywiście, oszczędności. Tegoroczne seminarium Foundry Goes Green rozpoczęło się od prelekcji: “Foundry goes green z Abas ERP: wdrożenie systemu odpowiedzią na wyzwania krajowych odlewni”. Swoje wystąpienie mieli praktycy i entuzjaści branży odlewniczej: Andrzej Ładysz i Adrian Jonczyk z firmy ABAS Business Solutions Poland. Pierwszym z kluczowych zagadnień poruszonych w trakcie prelekcji przedstawicieli firmy ABAS było omówienie wyzwań stojących przed polskim przemysłem. Wspólnie podkreślili, że są to  rosnące koszty energii i emisji CO2. W Polsce obowiązują bowiem jedne z największych cen energii elektrycznej w całej Europie. W czerwcu 2024 roku, aby wyprodukować 1MWh energii, trzeba było wyemitować w Polsce 810 kg CO2. Dla porównania w Niemczech jest to 310 kg, a we Francji tylko 20 kg.  Prowadzący wyjaśnili jakie są kluczowe aspekty śladu węglowego w odlewniach żeliwa. Są to m.in. wysokie emisje procesowe, energochłonne materiały wsadowe, energia elektryczna i ciepła oraz regulacje i inicjatywy. Przedstawili działanie systemu odlewniczego ABAS ERP.

O elektryfikacji przemysłu, wyzwaniach stawianych w XXI wieku i korzyściach z nich płynących wystąpienie zaprezentował Michał Karol Kozak z firmy KANTHAL – renomowanego szwedzkiego producenta materiałów oporowych oraz rezystancyjnych materiałów grzewczych. Oferta firmy obejmuje szeroką gamę specjalistycznych produktów, które znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Kanthal jest także cenionym dostawcą materiałów grzewczych na całym świecie. Michał Kozak w swojej prezentacji omówił, jak wyglądać będzie przyszłość polskiej elektroenergetyki w 2040 roku oraz jakie znaczenie będą miały wtedy odnawialne źródła energii. Wyjaśnił, że elektryfikacja jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Po drugie ze względu na zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną i ostatecznie ze względu na efektywność kosztową oraz przyszłość transportu. Przedstawił on wybrane trendy w elektryfikacji w produkcji oraz ich zastosowanie w przemyśle. Nie zabrakło zagadnień związanych z produkcją wodoru oraz magazynowaniem energii. Michał Kozak w swoim wystąpieniu omówił wyzwania w XXI wieku, do których należą: zintegrowanie z przemysłem 4.0, zarządzanie energią, recykling odpadów elektronicznych, inwestycje oraz koszty, a także szkolenia pracowników.

W trakcie seminarium Foundry Goes Green, temat obróbki cieplnej oraz poszerzenia możliwości technologicznych hartowania i lutowania indukcyjnego, dzięki zastosowaniu generatora o szerokim zakresie częstotliwości poruszył dr inż. Zdzisław Konopka - Wiceprezes ELKON Sp. z o.o. Prelekcję o zmniejszeniu śladu CO2 odlewów wysokociśnieniowych poprzez innowacyjne urządzenia peryferyjne dr Andreas Mertz, Kierownik ds. rozwoju w FONDAREX Europe.

Seminarium Foundry Goes Green odbędzie się także drugiego dnia Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce, w środę, 25 września.

/MSi/

Polecane aktualności
06 grudnia 2024
Już 13 grudnia 2024 roku w Krakowie po raz kolejny świętowany będzie Ogólnopolski Dzień Odlewnika. To prestiżowe wydarzenie, organizowane pod patronatem World Foundry Organization, stanowi kluczowy punkt w kalendarzu branży odlewniczej w Polsce i zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej.
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
26 września 2024
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
25 września 2024
Targi Metal i towarzyszące im: Aluminium&Nonfermet, Heat Treatment, Recykling i Control-Tech to najlepsze przykłady imprez, w których nowoczesnych technologii, innowacyjnych maszyn i przełomowych rozwiązań nie brakuje. W trakcie tegorocznej edycji Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce zaprezentowano m.in.: innowacyjny piec topialny, system wtryskowy z termoregulacją, moduł odlewniczy, beztyglowy piec topialno-podtrzymujący, czy maszyny optyczne wykorzystywane do badań.
24 września 2024
Pierwszego dnia „Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce” wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmy świętujące okrągłe jubileusze.
24 września 2024
Komisja Odlewnictwa PAN rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu im. prof. Wacława Sakwy na najlepszą magisterską i inżynierską pracę dyplomową z zakresu odlewnictwa. Uroczystość wręczania nagród odbyła się pierwszego dnia targów Metal.
24 września 2024
Ponad 200 firm z 22 krajów świata prezentuje najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce będzie ekologia i transformacja polskiego przemysłu.
23 września 2024
Powstała dokładnie 28 marca 1924 roku we Francji firma w tym roku świętuje wyjątkowy, setny jubileusz swojej działalności. Do wspólnego świętowania przyłączyło się 100 tysięcy pracowników TotalEnergies ze 120 krajów świata. 100-letnia historia TotalEnergies to opowieść o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.