Aktualności
Seminarium Foundry Goes Green po raz drugi na targach METAL
Odlewnictwo jest przemysłem energochłonnym i jednocześnie o wysokiej emisyjności CO2. Wysokie ceny energii i kary za zanieczyszczanie środowiska wymuszają zatem zmiany - poszukiwanie nowych technologii i oczywiście, oszczędności. Tegoroczne seminarium Foundry Goes Green rozpoczęło się od prelekcji: “Foundry goes green z Abas ERP: wdrożenie systemu odpowiedzią na wyzwania krajowych odlewni”. Swoje wystąpienie mieli praktycy i entuzjaści branży odlewniczej: Andrzej Ładysz i Adrian Jonczyk z firmy ABAS Business Solutions Poland. Pierwszym z kluczowych zagadnień poruszonych w trakcie prelekcji przedstawicieli firmy ABAS było omówienie wyzwań stojących przed polskim przemysłem. Wspólnie podkreślili, że są to rosnące koszty energii i emisji CO2. W Polsce obowiązują bowiem jedne z największych cen energii elektrycznej w całej Europie. W czerwcu 2024 roku, aby wyprodukować 1MWh energii, trzeba było wyemitować w Polsce 810 kg CO2. Dla porównania w Niemczech jest to 310 kg, a we Francji tylko 20 kg. Prowadzący wyjaśnili jakie są kluczowe aspekty śladu węglowego w odlewniach żeliwa. Są to m.in. wysokie emisje procesowe, energochłonne materiały wsadowe, energia elektryczna i ciepła oraz regulacje i inicjatywy. Przedstawili działanie systemu odlewniczego ABAS ERP.
O elektryfikacji przemysłu, wyzwaniach stawianych w XXI wieku i korzyściach z nich płynących wystąpienie zaprezentował Michał Karol Kozak z firmy KANTHAL – renomowanego szwedzkiego producenta materiałów oporowych oraz rezystancyjnych materiałów grzewczych. Oferta firmy obejmuje szeroką gamę specjalistycznych produktów, które znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Kanthal jest także cenionym dostawcą materiałów grzewczych na całym świecie. Michał Kozak w swojej prezentacji omówił, jak wyglądać będzie przyszłość polskiej elektroenergetyki w 2040 roku oraz jakie znaczenie będą miały wtedy odnawialne źródła energii. Wyjaśnił, że elektryfikacja jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Po drugie ze względu na zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną i ostatecznie ze względu na efektywność kosztową oraz przyszłość transportu. Przedstawił on wybrane trendy w elektryfikacji w produkcji oraz ich zastosowanie w przemyśle. Nie zabrakło zagadnień związanych z produkcją wodoru oraz magazynowaniem energii. Michał Kozak w swoim wystąpieniu omówił wyzwania w XXI wieku, do których należą: zintegrowanie z przemysłem 4.0, zarządzanie energią, recykling odpadów elektronicznych, inwestycje oraz koszty, a także szkolenia pracowników.
W trakcie seminarium Foundry Goes Green, temat obróbki cieplnej oraz poszerzenia możliwości technologicznych hartowania i lutowania indukcyjnego, dzięki zastosowaniu generatora o szerokim zakresie częstotliwości poruszył dr inż. Zdzisław Konopka - Wiceprezes ELKON Sp. z o.o. Prelekcję o zmniejszeniu śladu CO2 odlewów wysokociśnieniowych poprzez innowacyjne urządzenia peryferyjne dr Andreas Mertz, Kierownik ds. rozwoju w FONDAREX Europe.
Seminarium Foundry Goes Green odbędzie się także drugiego dnia Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce, w środę, 25 września.
/MSi/