Aktualności
Drugie życie odpadów
Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a także ich powrót do ponownego obiegu. Dzięki zaawansowanym technologiom powstaje coraz więcej przedmiotów produkowanych z materiałów pochodzących z odzysku. Z powodu pandemii w obiegu pojawiła się znacząca ilość zużytych ochronnych masek medycznych. W Korei Południowej zużyte maski zaczęto przetwarzać w taborety, a w Tajwanie zrobiono z nich powerbanki. Coraz więcej badań powstaje także wokół wytwarzania energii z odpadów. Jedna z najsłynniejszych toalet, w której odchody przetwarzane są na biogaz, co z kolei zasila budynek energią, znajduje się Uniwersytecie w Ulsan, w Korei.
Przykładów przetwarzania odpadów jest więcej. Recykling wpływa pozytywnie również na stan dróg i chodników – wykorzystanie starych materiałów budowlanych, szkła czy butelek typu PET umożliwia powstanie lepszej jakości nawierzchni. Butelki plastikowe pozwalają na stworzenie śpiwora, z przetworzonej makulatury powstaje żwirek dla kota, a z kubków po jogurtach plastikowe elementy do szczoteczek do zębów. Recykling sprawdza się również w branży odzieżowej i obuwniczej. Coraz częściej, dzięki zaawansowanym technologiom do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywane są zużyte butelki PET.
Więcej o zaletach recyklingu będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.