Aktualności
Dwa dni debat o zmianach prawa, procesach digitalizacji, nowoczesnych systemach zarządzania i międzynarodowych relacjach podczas III MKBR
Czy warto nawiązywać zagraniczne partnerstwo?
Uczestniczący w jednej z wielu dyskusji Mirosław Sędłak, doradca w zakresie strategii i zarządzania, mówił o merytorycznym wsparciu, jakie oferują rozmaite instytucje międzynarodowe, krajowe i lokalne, takie jak: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Polski Fundusz Rozwoju. – Ten ostatni proponuje chociażby Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który współfinansuje zagraniczne projekty inwestycyjne poprzez pożyczki lub objęcie udziałów mniejszościowych z odkupem – mówił, zachęcając przedsiębiorców do korzystanie z tego i wielu innych form wsparcia.
Anita Gołebiewska, dyrektor operacyjna CashDirector S.A. oraz pomysłodawczyni i dyrektor zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych OSCBR, od ponad 20 lat prowadzi księgowość międzynarodową korporacji oraz rekrutuje i zarządza zespołem księgowości. – Warto przystąpić do OSCBR i być częścią społeczności liczącej ponad 2 tysiące biur rachunkowych i skorzystać z pakietu możliwości i narzędzi oferowanych przez sieć. Partnerstwo, o którym mówimy, jest bardzo ważne i warto korzystać z usług innych przedsiębiorców, bo to czyni naszą ofertę komplementarną – przekonywała w trakcie panelu oraz autorskiego studium przypadku. Wiele polskich biur już współpracuje z zagranicznymi partnerami, bo obsługuje Polaków pracujących poza granicami kraju, np. w Niemczech, czy Anglii. Żeby jednak mówić o partnerstwie i programach pomocowych ważne jest, aby informacje o nich docierały do przedsiębiorców, podkreślali jednogłośnie uczestnicy panelu.
Współpraca międzynarodowa niesie za sobą wiele barier i obaw, które skutecznie przełamywali uczestnicy kolejnej debaty. Najczęstsze z nich to zdaniem Michała Cecerko, bariera językowa, kulturowa, brak wiary we własne możliwości i obawa, jak dotrzeć do zagranicznych klientów. – Z własnego doświadczenia wiem, jak ważna w budowaniu relacji międzynarodowych jest świadomość różnic kulturowych, która może mieć olbrzymi wpływ na współpracę. Patrząc jednak na tegoroczne dane, pokazują one, że liczba zagranicznych inwestycji rośnie, a to oznacza, że przedsiębiorcy radzą sobie z różnego rodzaju barierami – mówił radca prawny i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
– Do tej pory z reguły obsługiwałam zagranicznych klientów, którzy sami do mnie trafili, ale po tym kongresie jestem jeszcze bardziej zachęcona do współpracy z nimi na większą skalę – mówiła Joanna Nguyen, właścicielka biura rachunkowego SOLITAX. Jej zdaniem współpraca z zagranicznymi firmami jest efektem zmiany pokoleniowej. – Coraz młodsi przedsiębiorcy wchodzą do biznesu. Oni dużo podróżują po świecie, doskonale znają języki i środowisko międzynarodowe jest czymś naturalnym. Właśnie dlatego rynek współpracy zagranicznej się rozwija i idzie w dobrym kierunku – zakończyła specjalistka ds. strategicznego zarządzania organizacją z zastosowaniem empatii jako narzędzia i praktyki.
Digitalizacja branży dobrą drogą do rozwoju
Każdy pracownik biura rachunkowego powinien poświęcać średnio około 4 godzin dziennie na zapoznanie się z ciągłymi zmianami w przepisach. Aby informacje te były odpowiednio opracowane, dostosowane do konkretnego klienta, wystarczy dostęp do jednego z wielu programów i narzędzi oferowanych przez dostawców sprzętu i technologii. O możliwościach, jakie niosą za sobą nowoczesne programy wykorzystywane przez biura rachunkowo-księgowe, mówił trener biznesu INFOR, Paweł Jędrzejak. – INFOR lex to baza wiedzy biur rachunkowych i wszystkie ustawy w jednym miejscu – przekonywał ekspert z zakresu publikacji elektronicznych.
Związany od 22 lat z firmą Symfonia, Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych przez wiele lat rozwijał firmę w obszarze obsługi finansowo-księgowej i podatków oraz zagadnień controlingowych. – Covid przyspieszył transformacje wielu polskich firm, która otwiera nowe możliwości. Digitalizacja, oprócz dostępu do nowych pracowników daje również dostęp do nowych klientów – mówił ekspert Symfonii dodając, że bezpieczeństwo dokumentów przechowywanych w chmurze jest większe, niż tych tradycyjnych. Nie warto zatem rezygnować z innowacyjnych rozwiązań, ale poznać ich możliwości i świadomie ocenić ich przydatność w firmie.
Moderujący wszystkie panele podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, Wiktor Doktór - Head of Pro Progressio, zakończył dyskusję nawołując, by nie bać się pytać, rozmawiać i podążać do przodu, rozwijając swoją firmę i budując jej markę.
Kolejne spotkanie branży rachunkowo-księgowej w Targach Kielce już w przyszłym roku.
(ŁK)