Aktualności
Działania proekologiczne na NECROEXPO
Na kanwie piętrzących się problemów takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, niedobór wody, utrata naturalnych siedlisk, ubytek terenów otwartych w miastach i utrudniony dostęp do zieleni coraz większą uwagę w prowadzonej polityce przestrzennej przywiązuje się do działań proekologicznych. Podstawą staje się dbałość o ochronę środowiska, zrównoważony rozwój, ochronę klimatu, ograniczanie szkodliwych emisji do powietrza, ochronę gleby i wód przed zanieczyszczeniem, efektywność energetyczną, ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne.
Najistotniejsze jednak są działania podnoszące poziom świadomości ekologicznej społeczności lokalnych poprzez edukowanie i wspieranie postaw proekologicznych. Ponieważ cmentarz stanowi istotny element systemu przyrodniczego – wdrażanie nań rozwiązań proekologicznych może stanowić remedium na wiele współcześnie rejestrowanych problemów. Zintegrowany z lokalnym krajobrazem, zaprojektowany z poszanowaniem dla środowiska przyrodniczego wraz z innymi terenami zieleni cmentarz może tworzyć układ mający duży wpływ na kształtowanie klimatu miasta.
Jakie proekologiczne rozwiązania mogą wdrażać projektanci, zarządcy cmentarzy, aby stały się one pełnowartościowymi terenami zielonymi, a tym samym przyczyniały się do poprawy środowiska miejskiego? Jak aranżować przestrzeń cmentarza, by przy stale pogarszającej się ilości i jakości terenów zieleni publicznej jego ranga jako publicznego ogrodu wzrastała? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi – uwzględniając przykłady z Polski oraz Europy. Poruszony zostanie także wątek, jakże obecnie modnej, koncepcji Zielonej Infrastruktury i roli jaką ma do odegrania w tym aspekcie cmentarz.
Spotkanie odbędzie się 4 czerwca, 14:00, Hala G.