Aktualności
Dzień zdradzania tajników branży na DACH FORUM
„Porozmawiajmy o dachach” – pod taką nazwą odbyło się spotkanie z Adamem Herykiem – członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, prowadzącym szkolenia dla dekarzy i blacharzy. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m. in. tego jakie rozwiązania konstrukcyjne zastosować, aby po skończeniu budowy dachu można było bezpieczne na niego wejść i przeprowadzać np. prace remontowe. Wspomniano również o problemie termicznego rozszerzania się blachy i tego, jak można poradzić sobie z tym problemem tak, aby dach nawet po latach mógł spełniać swoje zadanie. Ciekawym wątkiem było również wykorzystanie naturalnych zjawisk atmosferycznych na korzyść konstrukcji dachowej.
„Śnieg na dachu może zaskakująco skutecznie ocieplić budynek, nawet o kilkanaście stopni Celsjusza, dlatego w Austrii buduje się tak, aby śnieg utrzymywał się na dachu, zamiast się z niego zsuwać. Ważne jest jednak, aby konstrukcja taka mogła utrzymać cały ten dodatkowy ciężar” mówi Adam Henryk.
Przedstawiona została także realizacja firmy Prefa.
Przewaga szkoleń on-line nad kursami stacjonarnymi
Igor Pilutkiewicz, szkoleniowiec i marketing manager związany z firmą RHEINZINK odpowiadał na pytanie „Szkolenia blacharskie na żywo czy on-line? Bo każdy chce mieć dobrze i tanio”.
Jak mówi autor prelekcji „Najczęstszym powodem zgłoszenia na szkolenie jest uzupełnienie swojej wiedzy lub wiedzy pracowników przed nadchodzącą budową. Dlatego przy wyborze konkretnego szkolenia wykonawca kieruje się terminem, ceną i marką, jaka stoi za tym szkoleniem. Ponieważ wiedzę można przekazywać zarówno „drogą warsztatową” jak i „on-line”, przedstawimy wartość każdego z tych kanałów komunikacji w perspektywie rozwoju firmy blacharskiej”.
Dachy płaskie w tkance miejskiej
„Dachy płaskie elementem zrównoważonego rozwoju miast” to temat prelekcji organizowanej przez firmę BAUDER. Spotkanie poprowadził Przemysław Grzesiek, doradca techniczny Bauder Polska.
Przedstawiono m.in. szczegóły dotyczące montażu tzw. chłodnego dachu. Technologia ta umożliwia obniżenia temperatury w budynkach miejskich, np. w biurowcach posiadających dachy płaskie. Dodatkowo Przemysław Grzesiek opowiedział o nowym rodzaju masy bitumicznej – szlachetnym bitumie, który zmniejsza emisyjności trujących środków do atmosfery, pozytywnie wpływając na czystość powietrza w miastach.
Antyfarmers w Targach Kielce
Robert Szuta – założyciel grupy "Antyfarmers" i twórca symbolu jakości w branży blacharsko/dekarskiej "Antyfarmer" odwiedził targi DACH FORUM w Targach Kielce. Robert Szuta to propagator blacharstwa dachowego w stylu rzemieślniczym. Jednocześnie szukający innowacyjnych rozwiązań i idei w branży blacharsko dekarskiej.
Jak powiedział „Pomysłem na stworzenie marki jest łączenie ze sobą ludzi o pasji przede wszystkim do blachy. Kontakt początkowo czysto biznesowy zmienił się w prawdziwe przyjaźnie”.
„Pierwszy filmik nagrałem tabletem ze statywem zrobionym z miotły. Tak to się zaczęło. Teraz mogę pochwalić się silną bazą fanów, z którymi często rozmawiam i dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Ostatnie lata pokazują, jaką siłę ma Internet w promowaniu poprawnych praktyk w różnych branżach, w tym w blacharstwie i dekarstwie”
Robert Szuta dodał, że aby rozpocząć swoją przygodę z edukowaniem za pomocą platform społecznościowych czy portali video, potrzebne jest przede wszystkim dobre zaplecze praktyczne w dziedzinie, w której chcemy edukować. Zaznaczył, że młode pokolenie blacharzy i dekarzy jest dowodem na to, jak ciekawą i pasjonującą, choć niszową profesją jest budowa dachów.
Dodatkowo podczas drugiego dnia DACH FORUM odbyła się prezentacja ceramiki budowlanej firmy Röben.