Aktualności

Konferencja Energia dla Świętokrzyskiego 3E – Energia, Eksport, Ekspansja na Enex
Konferencja rozpoczęła się od merytorycznej prelekcji Łukasza Staneckiego z firmy PwC o głównych trenach rynkowych, inwestycjach i finansowaniu - kwestiach związanych z transformacją energetyczną. Prelegent podkreślił znaczenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej, wspierającej rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój Polski w sektorze energii wiatrowej i solarnej, wskazując, że wskaźnik produkcji energii z OZE na mieszkańca nadal wykazuje duży potencjał wzrostu. Wskazał, które podmioty zagraniczne aktywnie uczestniczą w procesie transformacji, zarówno rozwijając nowe jak i istniejące projekty OZE w Polsce. Na rynku stosowanych jest szereg struktur i instrumentów finansowania OZE. Łukasz Stanecki omówił programy wspierające NFOŚiGW w zakresie magazyny energii. Na budowę magazynów energii, w którym termin naboru konkursowego przewidywany w I/II kwartale kwartale 2025 roku , a poziom dofinansowania wyniesie 4 mld zł.
Podczas panelu dyskusyjnego eksperci omówili wyzwania związane z rozwojem sektora energetycznego, różnice międzynarodowe w podejściu do innowacji oraz potrzebę współpracy na poziomie globalnym. Wśród panelistów znaleźli się:
- Allen Jeng z tajwańskiej firmy Tin Jet Tech Ltd.,
- Ari Haapanen z fińskiej firmy Gas1 oy,
- Mgr inż. Artur Pawelec z Politechniki Świętokrzyskiej.
- Dla mojego kraju najważniejsze rozwiązania prawne dotyczą właśnie kwestii środowiska ale nie są one najłatwiejsze. Rząd i osoby odpowiedzialne za tworzenie przepisów w tym zakresie mają na swoich barkach dużą odpowiedzialność – wyjaśniał Ari Haapanen z firmy Gas1 oy z Finlandii.
Przedstawiciel Tajwanu podkreślał działania jakie podejmuje kraj w kwestii sektora energetycznego. Dodał o możliwość współpracy biznesowej i wzajemnym wsparciu finansowym. Dodał, że współpraca między Tajwanem i Europą będzie się zacieśniać.
- W technologiach energetycznych mamy obecnie dużo zmian. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić energetykę bez informatyki. Pojawia się uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja – wymieniał mgr inż. Artur Pawelec z Politechniki Świętokrzyskiej.
W drugiej części spotkania odbyło się wystąpienie Michała Grada, Dyrektora ds. Instalacji Elektrycznych i Teletechnicznych z Polonez Plus, który wskazał kompleksową propozycję transformacji energetycznej, która dotyczyła dekarbonizacji przemysłu i logistyki.
Konferencja „Energia dla Świętokrzyskiego 3E” była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów biznesowych i poznania kierunków rozwoju energetyki w regionie oraz na rynkach międzynarodowych. Wydarzenie zrealizowano we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach.