Aktualności
Europejskie projekty szansą rozwoju polskich firm zbrojeniowych
– Europejska Agencja Obrony oferuje duże możliwości dla przedstawicieli sektora obronności. W jej ramach odbywa się wiele paneli technologicznych, w których aktywny udział biorą m.in. przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej – mówił obecny podczas konferencji Marek Kalbarczyk z European Defence Agency, dodając, że PGZ jest obecna przy 8 z 14 tzw. CapTechach. Podkreślał on, że współpracując z EDA można rozwinąć swoją markę i nawiązać kontakty z zagranicznymi konsorcjami, stając się w przyszłości ich pełnoprawnym członkiem. – Uczestnictwo w projektach europejskich daje rozpoznawalność w branży i otwiera wiele drzwi. Oferuje chociażby wewnętrzny dostęp do najnowszych technologii, nie jako odbiorca końcowy, ale podmiot mający realny wpływ na jej tworzenie – dodawał przedstawiciel EDA.
W ostatnim czasie EDA, podobnie jak cała Europa, kładzie duży nacisk na realizację projektów „zielonych”, będących odpowiedzią na zmiany klimatyczne, również w sektorze przemysłu zbrojeniowego. Europejska Agencja Obrony dokonuje analizy sektora przemysłowego i technologicznego w odniesieniu do uzgodnionych priorytetów UE pod kątem braków i zależności od rynków spoza Unii. – Do jej zadań należy analiza obszarów zdolności produkcyjnych, technologii i umiejętności oraz możliwości wykorzystania dostępnych instrumentów finansowych UE do wzmocnienia pozycji europejskiej bazy przemysłowo-technologicznej – mówiła przedstawicielka Europejskiej Agencji Obrony.
EDA wspiera współpracę, zapoczątkowuje nowe inicjatywy i wprowadza rozwiązania zwiększające zdolności obronne. Pomaga również państwom członkowskim, które się na to zdecydują, w rozwoju wspólnych zdolności obronnych. Pełni także kluczową rolę w ułatwianiu rozwoju zdolności, które stanowią podstawę unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. EDA działa także na rzecz wzmocnienia europejskiego sektora obrony i pełni rolę pośrednika w procesie kształtowania polityki unijnej, która wywiera wpływ na obronę, poprzez ułatwianie współpracy zainteresowanym stronom z sektora wojskowego państw członkowskich, tak jak ma to miejsce w przypadku Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej, Departamentu Innowacji MON, płk. Michał Żołnierowicz mówił z kolei o najważniejszych zadaniach realizowanych przez jego pracowników. – Do takich z całą pewnością należy definiowanie propozycji celów strategicznych w obszarze innowacyjnych technik i technologii obronnych, ale również zarządzanie działalnością naukowo-badawczą w resorcie obrony narodowej zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym – dodawał. Podkreślał również, że bardzo istotne jest inicjowanie i tworzenie mechanizmów wsparcia polityki innowacyjności w środowisku naukowo-badawczym resortu, w tym organizacja wszelkiego rodzaju konkursów.
Konferencja organizowana przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. pokazała, że zagraniczna współpraca i korzystanie z europejskich projektów oferuje polskim firmom, w tym PGZ, rozwój technologiczny i przede wszystkim aktywny udział w sektorze obronności.
(ŁK)