gis-meeting-prelegenci-korpetta.jpg
Dariusz Korpetta, SGGW w Warszawie, Członek Zarządu PTIP

GIS Meeting z rekomendacjami

13 września 2011
Specjaliści przekonują o znaczeniu GIS

Przedstawiciele urzędów i instytucji w których system GIS został wdrożony zachęcają do korzystania ze wszystkich jego możliwości – poniżej przytaczamy dwie z licznych rekomendacji, które GIS Meeting otrzymał od specjalistów.

Jadwiga Skrobacka, Koordynator GIS, Urząd Miasta Kielce

Włączenie się samorządu terytorialnego do zadań budowy społeczeństwa informacyjnego w zrównoważonym rozwoju naszego kraju to konieczność umożliwienia społecznościom lokalnym udziału w procesach podejmowania różnorodnych tematycznie, a istotnych dla rozwoju decyzji przez gminy, powiaty i samorządowe województwa m.in. poprzez publiczne udostępnianie zasobów informacyjnych w możliwie pełnym zakresie.

Narzędziem niezbędnym i wręcz stworzonym do tego, aby umożliwiać zarządzanie miastami i regionami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest więc system informacji przestrzennej (GIS).

Samorządy, które wdrożyły systemy informacji przestrzennej (GIS) - oraz firmy, których produkty są w tych systemach przydatne - potrzebują wymiany doświadczeń, aby systemy te lepiej spełniały wymogi prawne i stawiane im wymagania funkcjonalne. Prezentacje dobrych praktyk mogą też realnie pomóc w wyborze najbardziej przydatnych rozwiązań i narzędzi samorządom planującym potrzebne wdrożenia tak, aby ich przydatność była sprawdzona.

Znakomitą okazją do spotkań, prezentacji wdrożeń i wymiany doświadczeń będzie „GIS Meeting – Targi wiedzy i rozwiązań geoinformacyjnych” organizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce. Urząd Miasta Kielce wdrożył podstawowe narzędzia Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w 2009 r. sukcesywnie rozbudowując wspomaganie procedur wykonywania zadań statutowych dla usprawnienia obsługi klienta (indywidualnego i instytucjonalnego), zwiększania możliwości świadczenia usług administracyjnych drogą elektroniczną oraz lepszego zarządzania Miastem.

Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń będzie owocna zarówno dla nas jak wszystkich gości, którzy zechcą w tych dniach odwiedzić nasze miasto i hale Targów Kielce.


Dariusz Korpetta, SGGW w Warszawie, Członek Zarządu PTIP

Wiek XXI jest wiekiem informacji. Wiedza o świecie, który nas otacza staje się niezbędna do racjonalizacji działań i optymalizacji podejmowania decyzji. Administracja publiczna posiada ustawowo określone kompetencje do stanowienia prawa i tworzenia systemu nakazów, zakazów i ograniczeń dla obywateli, instytucji i podmiotów działających w przestrzeni. Prawo to nie jest jednak prawem nieograniczonym, szczególnie system zakazów w zakresie wykorzystania zasobów środowiska musi być oparty na zobiektywizowanych kryteriach rzeczywistego wpływu podejmowanych działań na dzisiejszy i przyszły stan przestrzeni, w której żyjemy. Takiej oceny nie można przeprowadzić bez korzystania z geoinformacji – to jest informacji o położeniu i cechach obiektów zlokalizowanych w przestrzeni geograficznej. Aby zapewnić szerokie wykorzystanie geoinformacji w procesie podejmowania decyzji podjęto szereg działań, również o charakterze prawnym, nakazujących takie tworzenie zasobu geoinformacji aby był on użyteczny dla decydentów oraz dla społeczności tych decydentów kontrolujących. Jednym z nich jest wdrożenie w krajach Unii Europejskiej dyrektywy INSPIRE, która w Polsce została wprowadzona w 2010 roku ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Ustawa ta nakłada szereg nowych obowiązków na podmioty dysponujące informacją o szeroko rozumianym stanie środowiska w zakresie zbierania, przetwarzania i udostępniania takiej informacji. Wiele podmiotów administracji publicznej bagatelizuje jeszcze problemy związane z obowiązkami wynikającymi z wdrażania dyrektywy INSPIRE w Polsce.

Pamiętać jednak należy o tym, że jako państwo członkowskie Unii Europejskiej musimy zrealizować wszystkie ciążące na nas zobowiązania. Im szybciej podejmiemy się tego zadania, tym lepiej. Dlatego szeroka popularyzacja problematyki geoinformacji jest konieczna. Sądzę, że proponowana konferencja i wystawa staną się bardzo dobrą platformą wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie systemowego wdrażania rozwiązań zorientowanych na szerokie stosowanie geoinformacji przez podmioty Administracji publicznej.