Aktualności
Grand Press 2024: Nagrodzeni i nominowani są dowodem demokracji i rzetelnego dziennikarstwa
Kielecki ośrodek wystawienniczy w 2024 roku również został wyróżniony przez Press. Targi Kielce znalazły się wśród 500 najsilniejszych polskich marek, obok takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To rezultat corocznego badania medialności marek w Polsce, przeprowadzanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More. Ranking „Top Marka” prezentuje wyniki analizy medialności marek, uwzględniając ich obecność w prasie, radiu, telewizji, internecie i mediach społecznościowych. Od 2007 roku zestawienie ocenia siłę i wizerunek brandów w Polsce, a miejsce w rankingu zależy od pozytywnego odbioru i liczby osób, do których dociera marka.
W tym roku zestawienie TOP 500 Marek otwierają Onet, WP i PKO Bank Polski. Targi Kielce są na 180 pozycji przed takimi brandami, jak Synthos, Pepsi, 4F, KGHM, czy kielecki Echo Investment, popularne Męskie Granie. Z kolei w rankingu branży targowej kielecki ośrodek wystawienniczy zajmuje drugą pozycję, ustępując Międzynarodowym Targom Poznańskim, a wyprzedzając Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Amber Expo i Expo Kraków.
W porównaniu do ubiegłego roku, Targi Kielce odnotowały wyraźny awans – z 295. miejsca w rankingu TOP 500 Marek na 180., oraz z trzeciego na drugie w kategorii branżowej.
Dziennikarze w Targach Kielce
Kielecki ośrodek wystawienniczy rocznie odwiedza ponad 1000 dziennikarzy - reporterów, publicystów, fotografów czy operatorów kamer. Dzięki ich pracy rokrocznie ukazuje się ponad 25 000 publikacji dotyczących Targów Kielce. Biuro prasowe kieleckiego ośrodka wystawienniczego gościło już przedstawicieli niemieckiej rozgłośni radiowej ARD, agencji Pacific Press, SITTA, TASS, czy francuskiego dziennika La Monde. W Polsce wydarzenia relacjonują m.in. TVP Info, Polsat, TVN 24, TV Trwam, Superstacja, ogólnopolskie i lokalne rozgłośnie Polskiego Radia. Teksty dotyczące wydarzeń organizowanych przez Targi Kielce ukazują się również na łamach m.in. Gazety Wyborczej, Money.pl, Business Insider, Puls Biznesu, Rzeczpospolita oraz Onet.pl.
Nagrody rozdane. Grand Press 2024
Prestiżowy konkurs Grand Press od 28 lat pozwala poznać najbardziej rzetelnych i profesjonalnych dziennikarzy w kraju. 10 grudnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie ogłoszono laureatów nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe w mijającym roku.
W 2024 roku konkurs Grand Press składał się z ośmiu głównych kategorii:
- News
- Dziennikarstwo śledcze
- Publicystyka
- Reportaż prasowy/internetowy
- Reportaż i dokument audio
- Reportaż telewizyjny/wideo
- Wywiad
- Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa
Dodatkowo przyznano nagrody specjalne, takie jak:
- Grand Press Economy
- Grand Press Digital and Technology
- Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego
- Książka Reporterska Roku
W 2024 roku po raz pierwszy ustanowiono Nagrodę Grand Press za Dziennikarstwo lokalne i regionalne. Bo, jak podkreślano podczas gali, dziennikarstwo nie dzieje się tylko w Warszawie. Dziennikarze lokalnych mediów często pełnią kluczową rolę, będąc jedynym źródłem informacji i wsparcia dla mieszkańców mniejszych miejscowości.
Najlepsi wśród najlepszych
Tytuł Dziennikarza Roku został przyznany na podstawie głosowania 88 polskich redakcji reprezentujących media prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oraz wydawca „Gazety Radomszczańskiej”, odbierając nagrodę, wymienił wielu dziennikarzy pracujących w mediach lokalnych, takich jak Ala Molenda z Chrzanowa czy Jurek Jurecki z Zakopanego. Podkreślił ich rolę w patrzeniu na ręce władzy i znaczenie dla polskiej demokracji.
Andrysiak otrzymał nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz stalówkę Grand Press. W głosowaniu na Dziennikarza Roku 2024 za nim uplasowali się Renata Kim („Newsweek Polska”), Justyna Dobrosz-Oracz (TVP), Andrzej Poczobut i Patryk Słowik (WP).
W pozostałych kategoriach:
News: Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) za tekst „Tajny list Kaczyńskiego”.
Dziennikarstwo śledcze: Renata Kim za cykl dotyczący Collegium Humanum.
Reportaż prasowy/internetowy: Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik (Wirtualna Polska) za reportaż o ukraińskim bohaterze wojennym.
Reportaż i dokument audio: Dominika Dębska (Polskie Radio Białystok) za cykl „Na pograniczu wytrzymałości”.
Reportaż telewizyjny/wideo: Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek („Uwaga!” TVN) za cykl „W Żurominie rządzi Duch”.
Wywiad: Donata Subbotko („Gazeta Wyborcza”) za rozmowę z Wojciechem Kwaśniakiem.
Publicystyka: Małgorzata Tomczak („Gazeta Wyborcza”) za tekst „Szara granica”.
Dziennikarstwo specjalistyczne: Natalia Szewczak (Business Insider Polska) za analizę programów pomocowych.
Po raz pierwszy wyróżniono Dziennikarstwo lokalne i regionalne – nagrodę otrzymał Maciej Czerniak („Gazeta Pomorska”) za cykl „Klamki”.
Przyznano także nagrody specjalne, m.in. Grand Press Economy, Grand Press Digital and Technology oraz Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Książką Reporterską Roku została „Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego” Joanny Tokarskiej-Bakir.
/JB/