Aktualności
Gwoździe z czasów Jezusa na wystawie Ars Eucharistica podczas SACROEXPO
Moc płynącą przez wieki poczuje każdy oglądając wystawę przedmiotów pochodzących z pierwszych czasów chrześcijaństwa. Wystawa Ars Eucharistica podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Galeria Prima Porta Antiguities prezentuje aż 23 obiekty.
Można zobaczyć gwoździe i kości z pierwszego wieku naszej ery, na myśl przywołujące skojarzenie z tymi, którymi do krzyża został przybity Jezus, czy widok rzymskich legionistów grających właśnie w kości o Jego szaty.
Z pierwszego wieku są tu też przedmioty takie jak grot włóczni, analogiczny do tego, którą przebito bok Jezusa, a także gwizdek i kubek legionisty, a jeszcze starszy – jego hełm. Zobaczymy też przedmioty codziennego użytku – naczynia ze szkła dmuchanego i terakoty, lampkę oliwną. Właśnie takie mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku.
Całość dopełnia część poświęcona Liturgii, która prezentuje obiekty z czasów Bizancjum, jak Krzyż Ceremonialny z XII w., czy Wisząca Kadzielnica z tego samego okresu.
- Spoglądając na te artefakty czujemy ogromną fascynację, chcemy pozwolić wielu odwiedzającym targi zbudować w wyobraźni most do czasów, gdy Chrystus chodził po ziemi. Najświętszy Sakrament jest przecież sercem, duszą i centrum kościoła, a my w przystępny sposób chcemy pokazać historię, jaka się z nim wiąże i która zaczęła się podczas Ostatniej Wieczerzy – podkreśla Aleksandra Baranowska, dyrektor galerii Prima Porta Antiquities, historyk sztuki.
- Część historyczną wystawy opowiadającą o głównych etapach ustanowienia Eucharystii i ofierze Chrystusa, która jest w Eucharystii uobecniana, uzupełniamy o pokazanie różnych przedmiotów, które przez wieki były przygotowywane i wykorzystywane w liturgii. Wystawa jest tak stworzona, żeby pokazać pewną historię przedmiotów liturgicznych, aż po współczesność. A cała współczesność to już wystawa Sacroexpo i Wystawcy, którzy do dzisiaj już te przedmioty produkują - wyjaśnił dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, ksiądz Paweł Tkaczyk.
Ważne miejsce podczas wystawy Sacroexpo zajmuje obraz z warsztatu flamandzkiego malarza Jana Brueghla Starszego „Madonny z Dzieciątkiem” otoczonej girlandą kwiatów. Ten obraz przechowywany jest w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach. Znajduje się za klauzurą, czyli w miejscu niedostępnym, więc na co dzień nie można go oglądać. Po raz pierwszy podczas wystawy można zobaczyć, jak wygląda.
Do Targów Kielce każdy może przyjść jeszcze we wtorek, 7 czerwca do godziny 17 i w środę, 8 czerwca w godzinach od 9 do 16. Wstęp na wystawę SACROEXPO jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji poprzez stronę Targów Kielce: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych lub na miejscu.
Zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy Ars Eucharistica oraz prezentowanych przedmiotów.
/MŚ/