Aktualności
Hala za halą
- Niespełna trzy tygodnie temu wielkim widowiskiem taneczno-muzycznym „Chopin4” z udziałem artystów ze świata, otworzyliśmy halę wystawienniczą o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych i 12 metrów wysokości – wyjaśnia prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń - dwa spektakle rejestrowane przez TVP zobaczyło blisko 4 tysiące gości. Nowa hala daje nam możliwość poszerzenia działalności, organizacji kongresów, eventów, koncertów, z udziałem kilku tysięcy widzów. Obok tej hali w zaledwie 4 miesiące powstała kolejna – odbudowana po ubiegłorocznym pożarze. To imponujący wynik, a na wysokości zadania stanął Polimex –Mostostal- generalny wykonawca obydwu obiektów.
Kielecki ośrodek wystawienniczy w swoje obiekty inwestuje obecnie blisko 170 milionów złotych. Dotychczas m.in. wybudowano terminal wejściowy, halę E, oraz odbudowano zniszczoną w wyniku pożaru halę F. Za dwa miesiące rozpocznie się budowa Centrum kongresowego na tysiąc miejsc. Rozbudowa targów w Kielcach prowadzona jest w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo-Kongresowego” w ramach Działania III.2 Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Ubiegłoroczne wyniki zapewniły spółce wysoką trzecią pozycję wśród organizatorów targów
w Europie środkowowschodniej.
W najbliższy poniedziałek, 6 września między innymi również w hali odbudowanej po pożarze i zmodernizowanej według najnowszych trendów obowiązujących w europejskich ośrodkach wystawienniczych, rozpocznie się czterodniowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, klasyfikowany jako jedna z trzech najważniejszych tego typu wystaw w Europie. W tym roku Salon Obronny odbywają się z udziałem dwudziestu delegacji, w tym sześciu na czele z Ministrami Obrony Narodowej (Bułgaria, Estonia, Litwa, Ukraina, Gruzja i Peru). Trzem kolejnym przewodniczą Podsekretarze Stanu. W targowych halach swój potencjał zaprezentuje 360 firm z 25 państw.
Hitem wystawy będzie pierwszy „Polski Lekki Czołg” - Wóz Wsparcia Ogniowego na bazie polskiej platformy bojowej XXI wieku. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i na tegorocznym MSPO przygotowano Wystawę Sił Zbrojnych RP. Odwiedzający kieleckie targi będą mieli okazję zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW) znajdujące się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Wojsk Lądowych. Swoje możliwości zaprezentuje również 20 brytyjskich firm na Wystawie Narodowej Wielkiej Brytanii. Do tej pory na Salonie Obronnym oglądaliśmy już Wystawę Narodową Niemiec, Francji, Izraela, Szwecji, Grupy Wyszehradzkiej.
Zwiedzający MSPO mają również wyjątkową okazję obejrzenia sprzętu wojskowego wykorzystywanego w praktyce. Będą rosomaki, wybuchy, śmigłowce bojowe i medyczny, ostrzały i psy. W tym roku pokaz dynamiczny przygotowali żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, pod kierownictwem majora Grzegorza Kaliciaka, dowodzącego legendarną już obroną City Hallu w irackiej Karbali w 2004 roku, pięć lat później wybranego „Żołnierzem Roku” w plebiscycie „Polski Zbrojnej”. Żołnierze „siedemnastki” pokażą między innymi działanie plutonu w zasadzce, śmigłowców wykonujących zadanie wsparcia ogniowego zaatakowanego patrolu, ewakuację rannego żołnierza za pomocą śmigłowca.
Jak co roku targom towarzyszą seminaria i konferencje organizowane przez instytucje współpracujące. Wzorem lat ubiegłych w drugim dniu Salonu zaplanowano spotkanie wiceministrów obrony narodowej, gospodarki, skarbu państwa z przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego. W programie targów również wizyta attache wojskowych akredytowanych w Polsce połączona z zawodami strzeleckimi odbywającymi się pod Patronatem Szefa Sztabu Generalnego oraz Komendanta Głównego Policji.